– Obrót wierzytelnościami cywilizuje się – ocenia Mirosława Szakun, radca prawny, doradca Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dodaje, że wymaga to zmian procedury egzekucyjnej.
Prawnicy zwracają m.in. uwagę na pewien paradoks, jaki po ostatnich nowelizacjach powstał w procedurze cywilnej. – Nawet sprawy rozpoznawane przez e-sąd na ostatnim etapie postępowania, czyli egzekucji komorniczej, przechodzą z formy elektronicznej na papierową – mówi adwokat Michał Kosiński z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.
Do tej pory możliwe jest tylko złożenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, który obsługuje elektroniczne postępowanie upominawcze, wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji. Wierzyciel nie ma natomiast możliwości dalszego kontaktowania się z komornikiem przez internet. Składanie wniosków egzekucyjnych, dokonywane doręczeń drogą elektroniczną i prowadzenie akt komorniczych w postaci elektronicznej usprawniłyby egzekucję.
– Zgłoszone przez nas i komorników propozycje zmian resort zobowiązał się włączyć do przygotowywanego obecnie projektu noweli k.p.c. – dodaje radca prawny Urszula Rybszleger, dyrektor pionu windykacji prawnej Best SA.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 16.03.2012.