W ciągu pięciu lat funkcjonowania dozoru elektronicznego zostało nim objętych ponad 44 tys. skazanych. I to jest bardzo dobry punkt wyjścia do nowych zadań, jakie stawiają przed nami wchodzące życie od pierwszego lipca zmiany w prawie karnym – mówi dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego.
I dodaje, że system jest przygotowany na większy niż dotychczas udział kar wykonywanych w systemie elektronicznego dozoru niż dotychczas. – Niezbędne do tego prace techniczne i organizacyjne zostały już wykonane, a obecnie bardzo intensywnie współpracujemy z sądami w całym kraju, by dobrze przygotować wszystkich uczestników tej nowej procedury do jej stosowania. Jesteśmy przygotowani do obsługi większej niż dotychczas liczby skazanych, a gdyby się okazało, że potrzeby będą większe od przewidywanych, to jest możliwość szybkiego rozbudowania parametrów systemu – mówi gen. Nasiłowski.
- Bardzo wiele zależy od tego, na ile przewidziane w zmienionym prawie możliwości częstszego orzekania kar nieizolacyjnych, w tym wykonywanych w systemie dozoru elektronicznego, spotkają się z uznaniem sędziów. Ale my jesteśmy przygotowani na sukces tego nowego kierunku w polityce karnej – komentuje gen. Paweł Nasiłowski.
Więcej: Gen. Nasiłowski: dozór elektroniczny gotowy do zmian w polityce karnej>>>
Wyzwania stojące przed Sestemem Dozoru Elektronicznego po 1 lipca br. będą tematem konferencji zorganizowanej 24 czerwca br. w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. Więcej o konferencji>>>
Michał Rusinek
Ustawa o dozorze elektronicznym. Komentarz>>>