Od 22 czerwca br. obowiązuje nowelizacja ustawy o Narodowym Banku Polskim, która jasno określa reguły zastępowania prezesa NBP w odniesieniu do poszczególnych przyczyn zakończenia kadencji dotychczasowego piastuna tego organu. Znowelizowana ustawa o NBP przewiduje, że w sytuacji, gdy zakończy się 6 letnia kadencja prezesa NBP, a Sejm nie dokona wyboru jego następcy, dotychczasowy prezes pełni obowiązki do czasu złożenia przez nowego prezesa przysięgi wobec Sejmu, co równoznaczne jest z objęciem obowiązków. W pozostałych sytuacjach (rezygnacja, śmierć, odwołanie) obowiązki prezesa NBP wykonywał będzie do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa wiceprezes NBP – pierwszy zastępca prezesa NBP.
Dotychczas prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępował wiceprezes NBP - pierwszy zastępca prezesa NBP. W większości opinii zamówionych przez NBP oraz Szefa Kancelarii Sejmu przedstawiono pogląd, zgodnie z którym niedookreśloną ustawową przesłankę „czasu nieobecności” prezesa NBP należy traktować szeroko, a więc zarówno jako czas przejściowy, jak i trwały, związany z wygaśnięciem jego kadencji, a określony w art. 9 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o NBP. Oznaczało to, że zastępca prezesa NBP zastępował prezesa NBP także wówczas, gdy nastąpił upływ kadencji prezesa NBP. Odmienny pogląd został zaprezentowany jednak w jednej z opinii zamówionych przez Szefa Kancelarii Sejmu. Wobec wątpliwości interpretacyjnych ustawodawca zdecydował się na precyzyjne wskazanie osoby zastępującej prezesa NBP.
Wiceprezes legalnie zastąpi prezesa NBP
Jeżeli po upływie sześcioletniej letniej kadencji prezesa NBP Sejm nie dokona wyboru jego następcy, to dotychczasowy prezes będzie sprawował swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP. W przypadku innych przyczyn opróżnienia urzędu, kierownictwo NBP przejmie wiceprezes.