We wtorek 26 sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw. >>>Rząd: listy zastawne ożywią rynek hipoteczny
Jak przypomina wiceminister, pomimo upływu 16 lat od wejścia w życie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych rynek listów zastawnych w Polsce nie rozwinął się i pod względem emisji tych instrumentów nasz kraj w znaczącym stopniu odbiega od rozwiniętych rynków europejskich – w Polsce listami zastawnymi refinansuje się jedynie ok 0,7 proc. kredytów hipotecznych, podczas gdy w niektórych krajach relacja ta zbliża się do 100 proc.
Zdaniem dr Doroty Podedwornej-Tarnowskiej, wprowadzenie rozwiązań zaproponowanych w założeniach powinno przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa sektora bankowego poprzez ograniczenie finansowania wieloletnich kredytów przez krótkoterminowe depozyty.
Proponowane przez Rząd zmiany zmierzają do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony nabywców listów zastawnych w sytuacji niewypłacalności banku hipotecznego, obniżenia kosztów finansowania działalności banków, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w niższych cenach kredytów. Jednocześnie projekt znosi aktualne bariery związane z atrakcyjnością listu zastawnego dla inwestorów.
Projekt zakłada dostosowanie listu zastawnego do standardów europejskich tak, aby polskie listy zastawne mogły konkurować z podobnymi instrumentami emitowanymi w innych krajach Unii Europejskiej. W tym celu proponuje się np. wprowadzenie minimalnego ustawowego nadzabezpieczenia listów zastawnych w wysokości co najmniej 10 proc. wartości emisji oraz utrzymywania bufora płynności na zabezpieczenie obsługi odsetek od listów zastawnych w okresie kolejnych 6 miesięcy.
Wprowadzone zostaną ponadto transparentne zasady przeprowadzania procesu upadłości emitentów listów zastawnych przewidujące równe traktowanie wszystkich posiadaczy listów zastawnych oraz mechanizmy zmierzające do możliwie pełnego zabezpieczenia ich wierzytelności.
Mając na uwadze potrzebę promowania rozwoju współpracy banków uniwersalnych i hipotecznych, polegającej na nabywaniu przez banki hipoteczne portfeli wierzytelności hipotecznych i na tej podstawie emitowania listów zastawnych, w założeniach zaproponowano jednolite traktowanie kredytów udzielonych przez bank hipoteczny oraz nabytych przez taki bank przy tworzeniu rezerw dla celów podatkowych.
W celu zapewnienia obrotu listami zastawnymi pomiędzy instytucjonalnymi inwestorami zwiększono także możliwości lokowania w listy zastawne środków otwartych funduszy emerytalnych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Wdrożenie rozwiązań proponowanych w założeniach przyjętych przez Rząd, powinno sytuować list zastawny emitowany na polskim rynku finansowym, jako długoterminowy dłużny papier wartościowy spełniający standardy najlepszych praktyk europejskich dotyczących analogicznych instrumentów finansowych - komentuje dr Dorota Podedworna-Tarnowska.
Wiceminister finansów zapowiada rozwój rynku listów zastawnych
Rozwiązania proponowane w założeniach przyjętych przez Rząd mają na celu rozwój rynku listów zastawnych, będących długoterminowymi dłużnymi papierami wartościowymi o wysokim poziomie bezpieczeństwa i niskim ryzyku inwestycyjnym - twierdzi wiceminister finansów dr Dorota Podedworna-Tarnowska.