W ostatnim tygodniu węgierski Sąd Najwyższy przyjął inicjatywę przeprowadzenia referendum dotyczącego uchylenia wyżej wspomnianej ustawy, która nie cieszy się popularnością na Węgrzech. W obliczu możliwości porażki w referendum, 11 kwietnia 2016 rząd węgierski zadziałał bardzo szybko w tej sprawie i wszczął procedurę uchylenia zakazu na własnych warunkach.
W rezultacie 12 kwietnia węgierski parlament postanowił uchylić zakaz handlu w niedzielę.
Więcej: Węgierski parlament zniósł zakaz handlu w niedzielę>>
W praktyce oznacza to, że jak tylko uchylenie przepisu wejdzie w życie (następnego dnia po podpisaniu przez prezydenta Węgier i opublikowaniu w węgierskim Dzienniku Ustaw), nie będzie już na Węgrzech ustawowego zakazu handlu w niedzielę.
- Sytuacja prawna powróci do stanu poprzedniego – przed wprowadzeniem zakazu niedzielnego handlu. Zmiana ta odnosi się do wszystkich sklepów detalicznych zlokalizowanych na Węgrzech również tych, które często są oddziałami spółek europejskich. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ różne społeczności lokalne mogą stosować inne przepisy dotyczące czasu pracy sklepów w godzinach wieczornych lub w nocy - zaleca Torsten Braner, partner w Taylor Wessing w Budapeszcie.
Ustawa dotycząca zakazu handlu w niedzielę uchwalona przez węgierski parlament obowiązywała od marca 2015 roku.
Węgierski prawnik: trzeba było cofnąć niepopularny zakaz handlu w niedziele
12 kwietnia 2016 roku parlament węgierski postanowił uchylić prawo dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Obawiając się porażki w referendum rząd postanowił wycofać się z wprowadzonej całkiem niedawno regulacji - twierdzi Torsten Braner, partner w Taylor Wessing w Budapeszcie.