W skardze podniesiono, że obecna konstrukcja art. 950 Kodeksu postępowania cywilnego godzi w zasadę prawa do sądu wyrażoną w art. 45 Konstytucji. Wątpliwości, zdaniem pełnomocnika skarżącej, budzi zapis, według którego bieg terminu do wniesienia skargi na opis i oszacowanie nieruchomości przez komornika rozpoczyna się z dniem zakończenia tej czynności.
Pełnomocnik skarżącej argumentuje, że w praktyce często nie wiadomo, kiedy komornik zakończył dokonywanie oszacowania, ponieważ jeżeli zdecyduje się doręczyć stronom protokół czynności (traktując opis i oszacowanie jako odrębną czynność komorniczą), to dzieje się to najczęściej po upływie terminu na złożenie skargi. Taka praktyka sprawia, że strona bardzo rzadko ma możliwość zaskarżenia czynności komornika, co jest - zdaniem pełnomocnika skarżącej - niezgodne z zagwarantowanym w ustawie zasadniczej prawem do sądu.
Rozprawa rozpocznie się o godzinie 13:00, przewodniczył jej będzie sędzia TK Leon Kieres, sprawozdawcą będzie sędzia TK Mirosław Granat.
We wtorek TK zajmie się przepisem dotyczącym skargi na oszacowanie
We wtorek, 22 stycznia, Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, regulujące termin składania skargi na opis i oszacowanie nieruchomości, są zgodne z Konstytucją.