Jak informują organizatorzy, Światowy Szczyt Prezesów Adwokatur i Organizacji Prawniczych jest głównym światowym forum dyskusji na temat roli prawników i ich samorządów zawodowych w zapewnianiu praworządności w krajach całego świata oraz dostępu ich obywateli do niezależnego wymiaru sprawiedliwości.
Konferencja będzie poświęcona najważniejszymi tematom dotykającym światowe organizacje prawnicze. Tematy jakie zostaną poruszone to problemy etyczne i wyzwania stojące przed samorządami zawodowymi we współczesnym świecie, a także kierunki rozwoju tych zawodów w perspektywie 2020 roku.
Podczas konferencji odbędą się warsztaty Światowej Organizacji Handlu poświęcone regulacji dotyczącej przeciwdziałania zjawisku prania brudnych pieniędzy w odniesieniu do prawników.
Wśród poruszonych tematów mają się znaleźć m.in. następujące tematy:
- czy „niezależność” może oznaczać łamanie prawa? Co mogą zrobić światowe Adwokatury, aby utrzymać rządy prawa, a nie jedynie przepisów prawnych?
- adwokatura 2020 – refleksje na temat natury i struktury Adwokatur
- nadzwyczajne wydanie (Extraordinary Rendition) – czy Adwokatury otwarcie sprzeciwiają się łamaniu podstawowych zasad praworządności?
- jaką cenę należy zapłacić za komunikację z sądami drogą elektroniczną?
- wyroki opinii publicznej – wpływ Internetu i prasy na postępowania sądowe.
Polskie samorządy prawnicze liczą też, że podczas spotkania może powstać list otwarty do władz dotyczący planów zmian w zasadach świadczenia pomocy prawnej w Polsce. Prezes Krajowej Izby Radców Prawnych Maciej Bobrowicz ma taką nadzieję w związku ze zmianami, jakie posłowie próbują wprowadzić do opracowywanego w Sejmie projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych (więcej >>>). Podkreśla, że planowane u nas zmiany przepisów "idą wbrew euwropejskim trendom". W jego opinii, jeśli przepisy wejdą w życie, będzie to oznaczać, że "populizm znów triumfuje i czas cofa się wstecz, bo znów w przedwyborczym okresie będzie chodziło o załatwienie interesów polityków".