Jak przypomina współautor wydanej właśnie książki Wykonanie wyroku sądu administracyjnego, spośród  wyróżnionych  w  orzecznictwie  Trybunału  Konstytucyjnego składników prawa do sądu jednym z jego elementów jest prawo do wykonania zapadłego orzeczenia. W doktrynie jest ono postrzegane jako aspekt wiążącego charakteru rozstrzygnięcia sądu. Nadanie orzeczeniu tej wła-ściwości prowadzi w naturalny sposób do konieczności zapewnienia jego przestrzegania - stwierdza dr hab. Wojciech Piątek.
I dodaje, że brak mechanizmów służących wykonaniu wyroku sądu stawiałby pod znakiem zapytania samo jego istnienie, skoro realizacja wydawanych przezeń orzeczeń byłaby zależna tylko od woli stron postępowania czy też od innych czynników o pozaprawnym charakterze. - Z tych względów konieczność wykonania wyroku każdego sądu jawi się jako wypływająca z jego istnienia oraz jako konieczność realizacji powierzonych mu zadań, które polegają na sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości - czytamy we wstępie do książki.

Wykonanie wyroku sądu administracyjnego


Jak podkreśla wydawca, w publikacji omówiono istotną z teoretycznego i praktycznego punktu widzenia problematykę wykonalności wyroku sądu administracyjnego, wskazując pojęcie wykonalności wyroku oraz jego znaczenie. Przedstawiono także sposoby wykonania wyroku tego sądu zarówno w ujęciu dobrowolnym, jak i przymusowym oraz zaprezentowano międzynarodowe standardy wykonalności orzeczeń sądowych.

W monografii ukazano m.in.:
- istotę sądownictwa administracyjnego oraz modele orzecznicze istniejące w wybranych państwach,
- środki prawne służące wykonaniu wyroku sądu administracyjnego,
- analizę konwencyjnych oraz unijnych standardów wykonania wyroków sądowych.

Zdaniem autorów i wydawcy, książka przeznaczona jest przede wszystkim dla sędziów sądów administracyjnych oraz asystentów w tych sądach. Będzie cennym źródłem wiedzy dla praktyków specjalizujących się w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz pracowników naukowych zajmujących się prawem i postępowaniem administracyjnym.

- Monografia dostarcza pogłębionej, uporządkowanej i odpowiednio udokumentowanej wiedzy na temat problemu wykonania wyroku sądu administracyjnego. Jest ona wynikiem rzetelnych studiów, w ramach których wykorzystano w szerokim zakresie obce źródła oraz obserwacje dotyczące funkcjonowania rodzimego prawa. Sformułowane przez Autorów tezy wnoszą wiele nowego do badań naukowych w dziedzinie prawa administracyjnego procesowego - napisał w recenzji książki prof. dr hab. Zbigniew Kmieciak.

Więcej o publikacji>>