Ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji przyjeta bez poprawek przez Senat 31 grudnia 2015 r. czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.
Zdaniem prawnika z Biura Legislacyjnego Mirosława Reszczyńskiego ustawa ingeruje w trwające już stosunki cywilnoprawne.
Bez ochrony praw nabytych
W tym zakresie ustawa może budzić wątpliwości co do jej zgodności z wywodzoną z art.2 Konstytucji zasadą ochrony praw nabytych i ochrony interesów w toku. O ile bowiem co do zasady ustawodawca może kształtować stosunki cywilnoprawne na przyszłość i np. zakazywać pewnych praktyk dotychczas obecnych na rynku, to trudniej uzasadnić takie działanie w odniesieniu do stosunków prawnych już trwających.
Zgodnie z orzecznictwem konstytucyjnym zasada ochrony praw nabytych i ochrony interesów w toku zakazuje arbitralnego znoszenia lub ograniczania praw przysługujących jednostce . Ich ograniczanie lub znoszenie jest dopuszczalne w razie kolizji wartości zawartych w podstawach tej zasady z innymi wartościami konstytucyjnymi, pod warunkiem, że jest konieczne dla realizacji innych wartości konstytucyjnych, które w danej sytuacji mają pierwszeństwo.
Natychmiastowe obowiązywanie
Wątpliwość co zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego budzi przepis o wejściu ustawy życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia - podkreśla Reszczyński.
Vacatio legis - przypomina senacki legislator - jest instytucją, której celem jest wykluczenie sytuacji zaskoczenia po stronie adresatów norm prawnych, umożliwienie im zapoznania się z nowymi normami oraz dostosowania do nich swoich zachowań.
Zapewnienie adresatom czasu na przystosowanie się do zmienionej sytuacji i na bezpieczne podjęcie decyzji co do dalszego postępowania stanowi jeden z warunków dopuszczalności ingerencji w prawa adresatów (orzeczenia TK sygn. akt K 18/99, K 2/94).
Dowiedz się więcej z książki | |
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej ze schematami [EBOOK PDF]
|