Rada Ministrów przyjęła 29 grudnia br. projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.
Jak podkreślają autorzy projektu, przewidywane rozwiązania są częścią Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (100 zmian dla firm – pakiet ułatwień dla przedsiębiorców).
Dotychczasowa działalność GUM skoncentrowana była na zadaniach związanych z wzorcowaniem przyrządów pomiarowych. Przekładało się to na niski poziom innowacyjności i konkurencyjności polskiego przemysłu, który nie miał właściwego partnera, jeśli chodzi o rozwój szeroko rozumianych technologii pomiarowych.
Po zmianach, zadaniem Głównego Urzędu Miar będzie wspieranie i inspirowanie rozwoju krajowego przemysłu przez transfer technologii. GUM stanie się partnerem dla przedsiębiorców. Będzie dzielił się z nimi swoim know-how oraz dostępem do unikalnej wiedzy technologicznej. GUM ma odpowiadać na zapotrzebowanie przemysłu i inicjować z nim wspólne projekty.
Reforma Głównego Urzędu Miar obejmie także utworzenie Rady Metrologii, która będzie odpowiedzialna za nadzór merytoryczny nad GUM. Realny wpływ na priorytety działań i funkcjonowanie GUM zyskają przedsiębiorcy, którzy będą reprezentowani w Radzie (1/3 członków). Do kompetencji Rady należeć będzie m.in. opiniowanie rocznych planów i sprawozdań z działalności GUM. Rada zyska również prawo wglądu do dokumentacji administracji miar oraz uczestniczenia w procesie wyboru prezesa GUM. Do Rady wejdą przedstawiciele nauki (1/3 członków) oraz przedstawiciele instytucji państwowych zaangażowanych w kwestie metrologii (1/3 członków).
W projekcie ustawy przewidziano też reformę struktury terenowych organów administracji miar. Chodzi o przekształcenie urzędów obwodowych w wydziały zamiejscowe urzędów okręgowych. Nowe rozwiązanie umożliwi bardziej efektywne i elastyczne gospodarowanie zasobami infrastrukturalnymi, ludzkimi i finansowymi w ramach struktury okręgowej (chodzi o możliwość pewnej specjalizacji wydziałów zamiejscowych oraz czasowego delegowania pracowników do kontroli podmiotów gospodarczych działających na obszarze innych wydziałów, stosownie do faktycznego zapotrzebowania na czynności metrologiczne). Dotychczasowa trójszczeblowa, sztywna struktura administracji miar (prezes GUM, 9 okręgowych i 58 obwodowych urzędów miar) utrudnia elastyczne gospodarowanie zasobami infrastrukturalnymi, ludzkimi i finansowymi, co wpływa niekorzystnie na efektywność obsługi klientów tej administracji.
Znowelizowana ustawa wprowadza również możliwość szerszego wykorzystania tzw. legalizacji statystycznej (również przy legalizacji ponownej), co stanowi realizację zgłaszanego od lat postulatu przedsiębiorstw przemysłowych działających w obszarach, gdzie urządzenia pomiarowe są wprowadzane na rynek w skali masowej (przede wszystkim dostarczanie mediów takich jak: gaz, woda, energia elektryczna).
W projekcie ustawy zaproponowano również zapisy przyczyniające się do rozwiązania problemu związanego z nierzetelnym użytkowaniem przyrządów pomiarowych (chodzi o instytucję czasowego wycofania przyrządu pomiarowego z obrotu, podwyższenie sankcji za naruszenie przepisów ustawy).
Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części regulacji, które zaczną obowiązywać w innych terminach.