Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że w związku z napływającymi zapytaniami kredytobiorców prowadzi postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty we frankach. Konsumenci mogą przekazywać informacje bezpośrednio na adres frank@uokik.gov.pl
Czytaj:
Prezes UOKiK: banki powinny pomóc frankowiczom>>>

W ramach monitorowania rynku finansowego Urząd sprawdza wzorce umowne oraz analizuje praktyki banków. W przypadku problemów ze spłatą zobowiązania warto pamiętać o trzech krokach:

1. Skontaktuj się z bankiem
W przypadku problemów z regularną spłatą kredytu, najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie negocjacji z bankiem i ustalenie sposobu restrukturyzacji kredytu. W razie wątpliwości co do przedstawionej przez bank propozycji spłaty, bezpłatną pomoc przy ocenie tej propozycji można uzyskać u rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych.

2. Uzyskaj podstawowe informacje
- czy bank będzie uwzględniał ujemny wskaźnik LIBOR przy ustalaniu oprocentowania kredytu,
- czy będzie żądał ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia.
Zdaniem UOKiK w wyniku aktualnej sytuacji związanej ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego bank powinien uwzględniać ujemny wskaźnik LIBOR oraz nie powinien żądać dodatkowego zabezpieczenia kredytu.
Czytaj: Banki będą wspierać klientów zadłużonych we frankach. Ale w granicach prawa>>>

3. Zawiadom UOKiK
Jeśli kredytodawca nie zamierza uwzględniać ujemnej stawki bazowej LIBOR w oprocentowaniu kredytu lub żąda dodatkowego zabezpieczenia kredytu prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 22 55 60 424) lub emailowy (frank@uokik.gov.pl). W związku ze znaczną liczbą sygnałów od konsumentów preferujemy kontakt mailowy. Prosimy o dołączenie do wiadomości danych identyfikacyjnych oraz dokumentacji sprawy. Otrzymane dane zostaną wykorzystane w ramach postępowań wyjaśniających, które Prezes UOKiK wszczął 20 stycznia 2015 r. wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

ID produktu: 40117746 Rok wydania: 2014
Tytuł: Prawo bankowe i inne akty prawne. Przepisy>>>