Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjęła zobowiązanie Uniwersytetu Warszawskiego do zmiany postanowień umownych naruszających interesy studentów .
Postępowanie przeciwko UW rozpoczęło się w lutym 2007 roku. Wykazało ono, że szkoła naruszyła prawo nie zamieszczając w umowach zawieranych ze studentami informacji na temat wysokości opłat za powtarzanie zajęć, semestru lub roku, za wydanie legitymacji studenckiej, indeksu oraz dyplomu ukończenia studiów, a także duplikatów tych dokumentów. Zgodnie z przepisami uczelnia powinna poinformować słuchacza jeszcze przed podpisaniem umowy o opłatach, jakie będzie musiał ponosić w trakcie nauki oraz warunkach wnoszenia tych płatności.
Ponadto w umowach, które uczelnia oferowała studentom, znalazło się postanowienie wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych – Wszelkie spory wynikające z niniejszej Umowy Strony poddają rozstrzygnięciu sądów powszechnych właściwych dla siedziby Uczelni. Taka klauzula utrudnia konsumentowi dochodzenie ewentualnych roszczeń, ponieważ może powodować konieczność prowadzenia sporu sądowego w miejscowości odległej od jego miejsca zamieszkania. W trakcie postępowania Uniwersytet Warszawski zobowiązał się do zmiany umów niekorzystnych dla studentów oraz dokonania aneksów do kontraktów zawartych wcześniej. Prezes UOKiK nałożyła na uczelnię obowiązek wykonania tego zobowiązania do 30 listopada 2008 roku i złożenia sprawozdania z jego realizacji – do 10 grudnia br.
Nie jest to jedyna sprawa prowadzona przez UOKiK, dotycząca naruszenia prawa przez publiczne szkoły wyższe. Obecnie toczą się postępowania przeciwko sześciu warszawskim uczelniom: Szkole Głównej Handlowej, Akademii Wychowania Fizycznego, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu oraz Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto we wrześniu br. Urząd nałożył karę ponad 53 tys. złotych na Politechnikę Warszawską.
(Źródło: UOKiK/KW)
Uniwersytet poprawia umowy
Prezes UOKiK przyjęła zobowiązanie Uniwersytetu Warszawskiego do zmiany postanowień umownych naruszających interesy studentów. W umowach, które uczelnia oferowała studentom, znalazło się postanowienie wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych.