Wyrok jest odpowiedzią na pytanie zadane przez polski Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie wykładni prawa UE w zakresie uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usługi od zakupu innej usługi. ETS orzekł, że przepisy art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo telekomunikacyjne (w brzmieniu na dzień rozpatrywania sprawy przed NSA), które zakazywały dostawcy usług uzależniania zawarcia umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej od zawarcia przez użytkownika końcowego umowy o świadczenie innych usług lub nabycia urządzenia u określonego dostawcy, nie są zabronione przez dyrektywę ramową i dyrektywę o usłudze powszechnej.
Sprawa trafiła do NSA a następnie do Luksemburga w związku z tym, że Telekomunikacja Polska uzależniała zawarcie umowy o świadczenie usług szerokopasmowego dostępu do internetu "neostrada" od zawarcia umowy o świadczenie usługi telefonicznej. Urzad Komunikacji Eelekrtonicznej zakazał tego w grudniu 2006 r. Odwołania TP zostały oddalone, więc firma złożył wniosek o kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem o zgodność polskiego prawa z dyrektywami UE dotyczącymi telekomunikacji.
ETS wskazał jednak, co do zgodności przepisów krajowych takich jak będące przedmiotem postępowania przed sądem krajowym z uregulowaniem w dziedzinie konsumentów a mianowicie z dyrektywą o nieuczciwych praktykach handlowych, należy interpretować w ten sposób, że stoi ona na przeszkodzie przepisom krajowym, które poza pewnymi wyjątkami i nie biorąc pod uwagę specyficznych okoliczności danego wypadku zakazują składania przez sprzedawcę jakichkolwiek ofert wiązanych konsumentowi.
Wyrok ETS
Unijny trybunał przyznał UKE rację w sporze z TP
Państwo członkowskie może zakazać uzależniania zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych od zawarcia przez użytkownika końcowego innej umowy - stwierdził 11 marca br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości.