Wprowadzenie instytucji tymczasowej pomocy prawnej, wzmocnienie zasady domniemania niewinności, a także wzmocnienie gwarancji procesowych dla dzieci podejrzanych lub oskarżonych w postępowaniu karnym – wszystkie te trzy aspekty znalazły się w projektach dotyczących wprowadzenia unijnych dyrektyw, nad którymi odbędzie się dziś dyskusja w sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.
– Dzięki wprowadzeniu minimalnych wspólnych gwarancji procesowych dla oskarżonych i podejrzanych organy sądowe państw członkowskich będą się darzyły wzajemnie większym zaufaniem, jeśli chodzi o funkcjonowanie systemów prawnych, co wpłynie na większą efektywność – przekonywał Wojciech Węgrzyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, referując w środę w Senacie stanowisko rządu.
Fundamentalne znaczenie dla ochrony praw zatrzymanych, podejrzanych czy oskarżonych może mieć dyrektywa o tymczasowej pomocy prawnej. Jej projekt w art. 4 zakłada, że każdej z takich osób, jeśli sobie tego zażyczy, będzie musiał – niezwłocznie po pozbawieniu wolności i w każdym wypadku przed przesłuchaniem – być przyznany tymczasowy prawnik z urzędu.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna