Podczas spotkania w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawiono gościom przeprowadzone w Polsce reformy procedury cywilnej oraz koncepcję działania elektronicznego postępowania upominawczego (e-sądu). W czwartek (17 września br.) delegacja z Ukrainy odwiedzi Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, w którym funkcjonuje e-sąd i który rozpoznaje wszystkie sprawy wszczęte w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Jak informuje MS, w trakcie spotkań poruszone zostaną zagadnienia związane z nagrywaniem rozpraw, funkcjonowaniem sądu i elektronicznym postępowaniem upominawczym. W elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być rozpoznawane m.in. sprawy o roszczenie pieniężne. Czynności sądu, referendarza i przewodniczącego utrwalane są wyłącznie w systemie teleinformatycznym, a wytworzone w ich wyniku dane w postaci elektronicznej opatrywane są bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Podczas rozmów z delegacją z Ukrainy polski resort sprawiedliwości przekonuje, że wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego przyczyniło się do sprawniejszego rozpoznawania roszczeń dochodzonych wcześniej w tradycyjnym postępowaniu upominawczym. Pozwoliło też odciążyć sędziów od orzekania w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. Istotne znaczenie w tym zakresie ma również fakt, że czynności w tym postępowaniu mogą wykonywać referendarze sądowi. Dzięki funkcjonowaniu e-sądu załatwiono szybko i sprawnie już prawie 11 mln spraw oraz wydano ponad 9,5 mln nakazów.

LEX Navigator Postępowanie Cywilne>>>