Celem dyrektywy jest ustanowienie zasad określających prawa osób podejrzanych i oskarżonych w zakresie dostępu do informacji o przysługujących im uprawnieniach procesowych. Zgodnie z projektem, prawem do informacji objęte zostaną takie uprawnienia proceduralne, jak: prawo do korzystania z pomocy obrońcy, prawo do bycia poinformowanym o zarzutach, oraz o dostępie do akt sprawy, a także prawo do tłumaczenia oraz niezwłocznego skierowania sprawy do sądu w przypadku zatrzymania.
Jak poinformowało po spotkaniu ministrów, które odbyło się w dniach 2 – 3 grudnia 2010 r. w Brukseli, polskjie Ministerstwo Sprawidliwości, dyrektywa pozwoli zwiększyć poziom ochrony polskich obywateli za granicą. Obecnie większość porządków prawnych w państwach Unii Europejskiej nie przewiduje takich pouczeń. Natomiast są one obowiązkowe w polskim porządku prawnym.
UE: więcej informacji dla podejrzanych
Wprowadzenie minimalnych wspólnych standardów ochrony praw procesowych osób podejrzanych, które obowiązywałyby na terenie całej UE, przewiduje projekt nowej dyrektywy. Został on zaakceptowany przez ministrów sprawiedliwości państw członkowskich i wkrótce trafi do Parlamentu Europejskiego.