W dotychczasowym stanie prawnym Urząd Patentowy po otrzymaniu wniosku o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy musiał z urzędu badać, czy nie istnieje jakakolwiek przesłanka do wydania decyzji odmownej. W myśl znowelizowanych przepisów ustawy z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2013 r. poz. 1410 ze zm.) zostanie wprowadzony system sprzeciwowy. Oznacza, że, o ile nikt nie wniesie sprzeciwu, Urząd Patentowy będzie udzielał prawa ochronnego na znak towarowy niezwłocznie po zbadaniu wniosku pod względem formalnoprawnym oraz skontrolowaniu przesłanek bezwzględnych. Taki model procedowania ma gwarantować, że prawo wyłączne będzie udzielane znacznie szybciej niż dotychczas.

Przyspieszeniu postępowania przez Urzędem Patentowym ma również służyć odejście od przeciwstawiania zgłaszanemu znakowi wszystkich wcześniejszych znaków towarowych, także takich, które nie są używane w kraju. Z drugiej strony, Urząd zawiadomi zgłaszającego o istnieniu identycznych lub podobnych znaków towarowych, co mogłoby być podstawą do wniesienia sprzeciwu i w konsekwencji - doprowadzić do odmowy udzielenia prawa ochronnego.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o rzecznikach patentowych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego będzie mógł być wniesiony jedynie przed wydaniem decyzji w tym zakresie przez Urząd Patentowy. Nowelizacja tym samym odchodzi od dopuszczalności „podwójnego sprzeciwu”, który mógł być wnoszony zarówno przed, jak i po wydaniu decyzji.

Zmiany w zakresie postępowania o unieważnienie lub o wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy polegają na odstąpieniu od wymogu wykazania interesu prawnego przez osobę składającą wniosek o wszczęcie postępowania, jednakże jeżeli podstawą unieważnienia miałoby być istnienie prawa wcześniejszego, to na tę przesłankę będzie mógł się powołać jedynie uprawniony z tego prawa.

Nowelizacja przepisów nastąpiła na podstawie ustawy z 11 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. 2015 r. poz. 1615).

Opracowanie: Andrzej Perzyna

Źródło: dziennikustaw.gov.pl,