Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN 16 stycznia 2018 r. podjęło uchwałę, w której stwierdziło, że nowe ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa oraz sądów powszechnych zostały przygotowane z naruszeniem podstawowych reguł tworzenia prawa, bez należytych konsultacji, ze zlekceważeniem ujawnionych opinii naukowych.
Według uchwały, ustawy o KRS i SN są w wielu postanowieniach sprzeczne z normami obowiązującej Konstytucji RP i łamią zasady trójpodziału władz, niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz ich nieusuwalności.
- Trwająca do końca kwietnia 2020 r., określona konstytucyjnie 6-letnia kadencja I Prezesa Sądu Najwyższego nie może być skrócona ustawą zwykłą - czytamy w uchwale. Jej autorzy stwierdzają też, że bezprawne oraz bezzasadne usunięcie z urzędu blisko połowy doświadczonych sędziów Sądu Najwyższego w żadnej mierze nie usprawni funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. - Demonstracyjne okazywanie lekceważenia oraz szkalowanie sędziów przez najwyższych przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej godzi w autorytet Państwa Polskiego, którego częścią jest wymiar sprawiedliwości - czytamy w uchwale.
Czytaj: Szef KRS już zrezygnował z funkcji>>
Zgromadzenie Ogólne Sędziów wyraziło uznanie wszystkim sędziom, osobom i instytucjom, które słowem i czynem poparły działania zmierzające do zachowania niezależności polskich sądów i niezawisłości sędziów.
Sędziowie SN uważają, że trzeba uszanować decyzję każdego sędziego, który według nowej ustawy o Sądzie Najwyższym zostaje zmuszony do podjęcia decyzji co do dalszego pozostania na stanowisku, przejścia w stan spoczynku albo ubiegania się o zgodę władzy wykonawczej na przedłużenie wykonywania sprawowanego urzędu.
LEX Aplikant >>