Jednym z produktów oferowanych przez HDI–Gerling Życie jest ubezpieczenie na życie z funduszem „Multiaspekt”, które łączy ze sobą funkcję ochronną ubezpieczenia oraz gromadzenia kapitału. Wątpliwości Urzędu wzbudziło pobieranie od ubezpieczonych opłat wyższych, niż wynikało z umowy.
Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że ubezpieczyciel określił w umowie maksymalną wysokość opłat pobieranych przez pierwsze trzy lata obowiązywania polisy – nie wyżej niż 2,5 proc. sumy zadeklarowanych składek. W praktyce spółka oprócz ustalonej kwoty, dodatkowo obciążała konsumentów, w każdym roku obowiązywania kontraktu opłatą w wysokości 4 proc. wartości należnych składek. Zdaniem UOKiK naliczając wyższe niż ustalone w umowie opłaty ubezpieczyciel naruszył zasadę dotrzymywania umów. Konsekwencją działania towarzystwa było m.in. zmniejszenie składki lokowanej w fundusze kapitałowe, co miało bezpośredni wpływ na zysk w kolejnych latach obowiązywania polisy. Praktyka ubezpieczyciela trwała od listopada 2004 roku.
Prezes UOKiK uznała działanie Towarzystwa Ubezpieczeń HDI–Gerling Życie za niezgodne z prawem i nakazała zaniechanie stosowania niedozwolonej praktyk. Na spółkę została nałożona kara pieniężną w wysokości 1 596 348 zł oraz obowiązek publikacji sentencji decyzji na stronie internetowej ubezpieczyciela oraz w jednym z ogólnopolskich dzienników
Prezes UOKiK uznała działanie Towarzystwa Ubezpieczeń HDI–Gerling Życie za niezgodne z prawem i nakazała zaniechanie stosowania niedozwolonej praktyk.
Decyzja nie jest ostateczna, firma skorzystała z możliwości odwołania się do sądu.