Komisje egzaminacyjne do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości ogłosiły właśnie wyniki egzaminu notarialnego W tym roku uprawnionymi do przystąpienia do egzaminu notarialnego byli jedynie aplikanci, którzy ukończyli aplikację notarialną w latach ubiegłych, którzy egzaminu dotychczas nie zdali bądź do niego nie przystąpili oraz osoby przystępujące do egzaminu z innego tytułu niż odbycie aplikacji. Z związku z wydłużeniem nowelizacją z 13 czerwca 2013 r. ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. poz. 829) okresu aplikacji notarialnej do 3 lat i 6 miesięcy, w 2016 r. nie było rocznika aplikantów, który ukończył aplikację.
Wyniki egzaminu notarialnego przed poszczególnymi komisjami przedstawiają się następująco:
1. w Gdańsku wynik pozytywny uzyskało 7 z 51 zdających (tj. ok. 14%),
2. w Katowicach wynik pozytywny uzyskało 20 z 33 zdających (tj. ok. 61%),
3. w Krakowie wynik pozytywny uzyskało 13 z 58 zdających (tj. ok. 22%),
4. w Poznaniu wynik pozytywny uzyskało 6 z 50 zdających (tj. ok. 12%),
5. w Warszawie wynik pozytywny uzyskało 9 z 47 zdających (tj. 19%),
6. w Warszawie (nr 2) wynik pozytywny uzyskało 6 z 46 zdających (tj. 13%),
7. we Wrocławiu wynik pozytywny uzyskało 4 z 37 zdających (tj. ok. 11%).
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo o notariacie. Komentarz. Tom I. Ustrój notariatu
|
Z komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że pośród 322 osób, które przystąpiły do egzaminu, 227 zdających ukończyło w poprzednich latach aplikację notarialną, co stanowi 70 proc. ogółu zdających. Pozostałą grupę 95 zdających stanowiły osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji.
Wyższy poziom zdawalności, tj. 22 proc. uzyskały osoby, które ukończyły aplikację notarialną. Natomiast spośród osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów, niż odbycie aplikacji notarialnej, pozytywny wynik uzyskało 17 proc. zdających.
Zdającym, którzy otrzymali pozytywny wynik z egzaminu notarialnego, minister sprawiedliwości wyda zaświadczenie o uzyskaniu statusu zastępcy notarialnego, stosownie do treści art. 76 § 2 ustawy – Prawo o notariacie. Osoby, które zdały egzamin, mogą również złożyć do ministra sprawiedliwości wniosek o powołanie na stanowisko notariusza, zgodnie z art. 10 § 1 w zw. z art. 11 ww. ustawy.
MS przypomina, że od uchwały o negatywnym wyniku egzaminu notarialnego zdającemu przysługuje odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia.