Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 roku o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki z art. 78 i art. 176 ust. 1 konstytucji.
Z treści kwestionowanego przepisu oraz innych przepisów ustawy wynika, że w razie stwierdzenia przez sąd, iż w rozpatrywanej sprawie nastąpiła przewlekłość postępowania prowadzonego przez komornika, sad może przyznać skarżącemu od komornika określoną kwotę zadośćuczynienia. Komornikowi nie przysługuje prawo zaskarżenia takiego postanowienia do sądu II instancji co w ocenie wnioskodawcy jest niezgodne z konstytucją.
Zdaniem wnioskodawcy możliwość weryfikacji orzeczenia podjętego w I instancji jest istotą prawa do zaskarżenia wyrażonego w art. 78 konstytucji oraz jest czynnikiem urzeczywistniającym tzw. sprawiedliwość proceduralną. Stanowi też gwarancję obiektywnej i realnej kontroli instancyjnej, której celem jest zapobieganie pomyłkom i arbitralności w I instancji.
Wnioskodawca wskazuje ponadto, że art. 176 konstytucji wyrażający zasadę dwuinstancyjności postępowania wzmacnia prawo do sądu, gwarantując proceduralną kontrolę postępowania sądowego.
Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Marek Kotlinowski, a sprawozdawcą będzie prezes TK Bohdan Zdziennicki.
TK o skardze na przewlekłość
Brak możliwości zaskarżenia postanowienia w sprawie skargi na przewlekłość, będzie 14 października br. przedmiotem rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym. TK rozpozna wniosek Krajowej Rady Komorniczej dotyczący braku możliwości zaskarżenia orzeczenia sądu wydanego w pierwszej instancji.