Sąd podzielił stanowisko Prezesa UZP, że do zamówień, których przedmiotem są usługi telekomunikacyjne świadczone drogą satelitarną, udzielanych po dniu 24 maja 2006 r., zastosowanie znajdują przepisy ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Ten sam sąd innym wyrokiem (V SA 804/12) oddalił skargę Telewizji Polskiej S.A. na decyzję Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nakładającą na Telewizję Polską karę pieniężną w wysokości 150.000 zł z tytułu udzielenia zamówienia publicznego na przedłużenie do dnia 31 grudnia 2014 r. (transponder nr 59) oraz do dnia 30 września 2015 r. (transponder nr 53) udostępnienia pojemności w systemie satelitarnym ASTRA dla potrzeb świadczenia usług związanych z nadawaniem programów cyfrowych o wartości 86.847.040 zł bez stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Sąd również w tym przypadku zgodził się z Prezesem UZP, że na gruncie ustawy - Prawo zamówień publicznych przedłużanie umów dotyczących zobowiązań ciągłych jest niedopuszczalne. W takich umowach czynnik czasu wyznacza nie tylko treść świadczenia, ale także ich zakres. Przedłużenie ich obowiązywania powoduje zwiększenie ilości (liczby) świadczeń wykonawcy, a w rezultacie prowadzi do rozszerzenia przedmiotu zamówienia. W takim przypadku przedłużenie umowy należy traktować jak udzielenie nowego zamówienia, które powinno być dokonane zgodnie z przepisami ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Opracowanie: Anna Stańczuk
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.uzp.gov.pl, stan z dnia 5 lipca 2012 r.