W wywiadzie dla "Dziennika Gazeta Prawna" prezes NRA stwierdza, że takie działania mijają się z celem funkcjonowania naszego państwa. - Tak było w przypadku pomysłu skrócenia czasu trwania aplikacji adwokackiej – przecież taka zmiana prowadziłaby do obniżenia jakości usług prawniczych i zmniejszenia ich konkurencyjności na polu międzynarodowym - mówi.
Szef adwokatury narzeka też na niedoskonały system konsultacji społecznych w tej dziedzinie. - Naszymi legislatorami są politycy, a wiedza i doświadczenie prawników i środowisk, których dane przepisy dotyczą bezpośrednio, są niestety odsuwane na plan dalszy. Tymczasem opinie prawników i specjalistów mogłyby mieć ogromny wpływ na formę zarówno merytoryczną, jak i językową niektórych przepisów. W konsekwencji uniknęlibyśmy niejasności w ich interpretacji. Dlatego właśnie samorząd adwokacki tak bardzo stara się wzmocnić współpracę z resortem sprawiedliwości w zakresie zmian w przepisach dotyczących aplikacji adwokackiej - czytamy w wywiadzie opublikoanym w "Dzienniku Gazeta Prawna".
Szef adwokatury apeluje o ostrożność w reformowaniu aplikacji
Obecny model kształcenia przyszłych aplikantów jest racjonalny, dlatego do wszelkich nowelizacji należy podchodzić ostrożnie. Nie popieram pomysłów zmieniania przepisów, które sprawdzają się bez zarzutów - mówi Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.