W artykule opublikowanym w najnowszym numerze miesięcznika "Prokuratura i Prawo" autorka stwierdza, że obowiązującym od 1 lipca 2015 r. .kontradyktoryjnym modelu procesu karnego sytuacja pokrzywdzonych uległa pogorszeniu . - Obecnie wypada problematykę tę podjąć na nowo. W jakim stopniu i w jaki sposób najnowsze zmiany modyfikują sferę uprawnień pokrzywdzonego to zasadnicze pytanie, które nie może pozostać bez odpowiedzi. Pamiętać bowiem należy, że Polskę wiążą standardy wyznaczone dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE z dnia 25 października 2012 r., ustanawiającą normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw oraz zastępującą decyzję ramową Rady 2001/220/WSiSW , której podstawowym celem jest doprowadzenie do wzmocnienia pozycji ofiar . Czy zatem najnowsze zmiany czynią zadość temu wymogowi, a więc poprawiają sytuację pokrzywdzonych? - czytamy w artykule.
 

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania karnego. Przepisy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

Zdaniem autorki nie ma wątpliwości, że nowelizacje z 11 marca 2016 r. doprowadziły do poprawienia sytuacji pokrzywdzonych. Jako przykłąd podaje m.in. przywrócenie unormowań sprzed dnia 30 czerwca 2015 r., kształtujących ich uprawnienie do korzystania z pomocy pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym. - Powstaje jednak pytanie, czy zmiana ta jest dostateczna - stwierdza.

Według autorki dobrze również się stało, że uchylono instytucję umorzenia kompensacyjnego z art. 59a k.k. Stwierdza jednak, że warto byłoby jednak rozważyć przywrócenie jej, ale w zdecydowanie odmiennym kształcie. W szczególności za celowe należałoby uznać ograniczenie jej stosowania do czynów o niewysokim stopniu społecznej szkodliwości popełnionych przez sprawców, co do których można postawić pozytywną prognozę kryminologiczną.
- Instytucja ta powinna być zarazem ściśle połączona z mediacją, która zapewnia stałe monitorowanie przez mediatora postawy sprawcy wobec pokrzywdzonego oraz wyrządzonych mu szkód i krzywd. Uprzednio jednak konieczne jest całkowite przemodelowanie unormowania instytucji mediacji tak, aby była ona wykorzystywana wyłącznie wówczas, gdy leży to w interesie ofiary i zapewniała profesjonalizm mediatorów - pisze Ewa Bieńkowska. Więcej>>