Ogólnopolska akcja bezpłatnych porad prawnych "Adwokaci pro bono" zakończyła się wielkim sukcesem. Według danych z Okręgowych Rad Adwokackich w całym kraju udzielono około 12 500 porad prawnych. W przedsięwzięciu tym uczestniczyło ponad 650 adwokatów w 134 miastach. Każdy adwokat obsłużył średnio 20 osób. Wielu adwokatów pracowało tego dnia dłużej, niż w wyznaczonych wcześniej godzinach 9-15. Niektóre kancelarie obsłużyły ostatnich chętnych o godzinie 19.00.
- Powodzenie sobotniej akcji przeszło nasze oczekiwania. Cieszę się, że w ten sposób pomogliśmy tak licznej rzeszy potrzebujących. Tak ogromne zainteresowanie pokazuje, jak cenna jest dla naszego społeczeństwa fachowa wiedza prawnicza. Dziękuję wszystkim dziennikarzom i mediom, które propagując nasza akcję przyczyniły się do pomocy tym ludziom. - powiedziała Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Z relacji adwokatów biorących udział w akcji wynika, że największym zainteresowaniem cieszyły się następujące kwestie:
- prawo rodzinne (sprawy rozwodów, alimentów, podziału majątku po rozwodzie);
- spadki, zwłaszcza w sytuacjach sporu między wieloma spadkobiercami
- ubezpieczenia społeczne (w tym szczególnie zasiłki z ZUS)
- sprawy dotyczące nieruchomości, rozgraniczenia gruntów, służebności gruntowych (np. przeprowadzenia drogi koniecznej)
- sprawy dotyczące odszkodowań majątkowych.
W nieco mniejszym zakresie porady dotyczyły prawa karnego, podatkowego czy prawa o ubezpieczeniach majątkowych komunikacyjnych.
Podczas akcji adwokaci zaobserwowali, że niemal połowa osób odwiedzających kancelarie po bezpłatną poradę dopytywała się o ceny usług prawnych świadczonych na normalnych zasadach. - Wielu ludzi ze zdumieniem dowiadywało się, że cena prostych porad dotyczących codziennych spraw życiowych wynosi w małej kancelarii średnio 80 zł. Sporo osób było mylnie przeświadczonych, że za porady wystawiamy rachunki opiewające na tysiące złotych. Tymczasem ceny naszych usług są porównywalne z usługami lekarzy, weterynarzy czy fryzjerów- powiedziała adw. Monika Strus-Wołos, koordynator akcji. Tym samym akcja odegrała ważną rolę w obalaniu mitów dotyczących zawodu adwokata.
Akcja osiągnęła jeden ze swoich celów, jakim było upowszechnienie wiedzy o możliwości zastosowania tzw. prawa ubogich czyli zwolnienia z kosztów sądowych i przyznania adwokata z urzędu, opłacanego przez państwo. - Przynajmniej 1/3 spośród niezamożnych osób odwiedzających nasze kancelarie w sobotę to właśnie od nas dowiedziała się o uprawnieniu do pełnomocnika z urzędu. Cieszymy się, że choć w ten sposób podnieśliśmy świadomość prawną części naszego społeczeństwa. Ta wiedza powinna być upowszechniana także przez szkoły i organizacje społeczne - powiedział adw. Dariusz Wojnar, koordynator akcji.
Nadal nie ma w Polsce ustawy, na mocy której osoby ubogie mogłyby uzyskać pomoc prawną na etapie przesądowym lub pozasądowym. Akcja Adwokatury wyręczała zatem w tym zakresie państwo.
Wobec tak dużego powodzenia akcji i życzliwego jej przyjęcia przez osoby potrzebujące, Naczelna Rada Adwokacka będzie takie przedsięwzięcia organizować cyklicznie. Kolejna ogólnopolska akcja bezpłatnych porad prawnych odbędzie się jesienią 2009 r.