Do zdarzenia doszło podczas przesłuchania w Komendzie Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim. K. J. oraz K. W. zostali pobici przez policjantów w celu wymuszenia wyjaśnień. Pobicie polegało na tym, że policjanci kazali im klęczeć na krześle twarzą do ściany i bili ich pałkami w bose stopy. K. J. twierdzi również, że został kilkukrotnie uderzony przez policjanta w twarz otwartą dłonią.
Obaj pokrzywdzeni złożyli zawiadomienia o przestępstwie, lecz Prokuratura Rejonowa w Bartoszycach 31 października 2012 r. umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy (art. 231§1 k.k.) oraz nieudzielenia przez nich pomocy pokrzywdzonym (art. 162§1 k.k.). Podstawą umorzenia było niewykrycie sprawców przestępstwa, mimo że stwierdzono, że niewątpliwie doszło do pobicia. Poszkodowani złożyli do Sądu Rejonowego w Bartoszycach zażalenie na postanowienie o umorzeniu. Sąd uwzględnił zażalenie, ale po skierowaniu sprawy do dalszego prowadzenia przez prokuraturę, śledztwo zostało powtórnie umorzone z tych samych powodów co poprzednio.
- Ta sprawa jest przykładem szerszego zjawiska polegającego na nadużywaniu siły przez funkcjonariuszy policji, którego skala staje się dla nas niepokojąca – mówi Katarzyna Wiśniewska, prawniczka Fundacji. - Bezsprzecznie opisane działania policji stoją w sprzeczności z prawami i wolnościami jednostki, w szczególności z zakazem tortur - dodaje.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przy okazji przypomina, że Europejski Komitet ds. Zapobiegania Torturom w raporcie sporządzonym na podstawie wizyty przeprowadzonej w Polsce w 2009 r. zalecił „przypomnienie funkcjonariuszom Policji w całej Polsce, że każda forma niewłaściwego traktowania (w tym werbalna) osób pozbawionych wolności jest zabroniona”. Natomiast z danych statystycznych udostępnionych HFPC przez Komendę Główną Policji wynika, że w latach 2007-2010 rocznie wniesionych zostało od 17.191 do 19.036 skarg na funkcjonariuszy policji, z czego od 1.398 do 1.710 skarg uznano za uzasadnione.
Ponadto Komitet Przeciwko Torturom w rekomendacjach opublikowanych w listopadzie ubiegłego roku, dostrzegając problem w wyjaśnianiu zarzutów dotyczących interwencji policji wskazał, że Polska powinna zapewnić, że wszystkie przypadki stosowania tortur albo znęcania się zostaną wyjaśnione szybko, efektywnie i w sposób niezależny.
Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotycząca naruszenia przez Polskę zakazu stosowania tortur została złożona 19 grudnia 2013 r. Została ona przygotowana w ramach Programu Spraw Precedensowych HFPC. Pełnomocnikiem skarżących w postępowaniu przed Trybunałem jest dr Adam Bodnar, wiceprezes Fundacji.
Strasburg zbada sprawę tortur w polskim komisariacie
Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada sprawę pobicia dwóch mężczyzn przez funkcjonariuszy policji podczas przesłuchania. Skargę dotyczącą naruszenia przez Polskę zakazu tortur przygotowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.