W środę 17 lipca br. Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną T. B. dotyczącą obligatoryjnego wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności za przestępstwo podobne.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 75 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny z art. 32 ust. 1, art. 45 ust. 1, art. 42 ust. 2, art. 40 konstytucji w związku z art. 41 ust. 1 i art. 31 ust. 3, a ponadto art. 178 § 2 kodeksu karnego wykonawczego z art. 2, art. 42 ust. 2 oraz art. 45 ust. 1 konstytucji.
Zaskarżony przepis stanowił podstawę wydania wobec skarżącego rozstrzygnięcia sądu rejonowego. Sąd okręgowy podtrzymał wyrok. Kwestionowany przepis stanowi bezwzględne związanie sądu, obowiązkiem wykonania kary pozbawienia wolności wobec skazanego, który w okresie próby popełnił umyślne przestępstwo podobne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
Zdaniem skarżącego przepis ten narusza konstytucyjne prawo do równego traktowania. Czyni bowiem gorszą sytuację prawną skazanego, który w okresie próby popełnił przestępstwo podobne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania w stosunku do innych skazanych, którzy w okresie próby popełnili inne niż podobne przestępstwa, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
Narusza także – zdaniem skarżącego - m.in. konstytucyjne prawo do obrony w postępowaniu karnym poprzez pozbawienie skazanego możliwości skutecznego prezentowania w postępowaniu wykonawczym okoliczności przemawiających na jego korzyść. Nie ma bowiem możliwości przedstawienia pozytywnej prognozy kryminologicznej, przesądzającej o niecelowości zarządzenia wykonania kary wobec niego. Jest to związane z obligatoryjnym charakterem instytucji zarządzenia wykonania kary przewidzianej w zaskarżonym przepisie.
Rozprawie będzie przewodniczył wiceprezes TK Stanislaw Biernat, sprawozdawcą będzie prezes TK Andrzej Rzepliński.
Sprawa dla TK: za podobne przestępstwo karę odwieszają, za inne nie
Sąd ma obowiązek zarządzić wykonanie kary, gdy skazany na pozbawienie wolności w zawieszeniu popełnił podobne przestępstwo. Gdy inne, niekoniecznie. Obywatel, który znalazł się w takiej sytuacji pyta Trybunał Konstytucyjny, czy to zgodne z konstytucją.