Przygotowywany przez Rządowe Centrum Legislacji projekt założeń do ustawy ma zastąpić obowiązującą ustawę – Prawo spółdzielcze, która była już nowelizowana ponad trzydzieści razy.
– Najważniejszą zmianą jest możliwość wyznaczenia przez członka spółdzielni będącego osobą fizyczną pełnomocnika do zastępstwa na walnym zgromadzeniu, który będzie mógł głosować oraz wypowiadać się – ocenia radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.
Aby uniknąć takiej kumulacji, projekt przewiduje dodatkowe ograniczenia dla członków, którzy uczestniczą w zgromadzeniu lub zebraniu przedstawicieli, bo nie będą mogli zostać pełnomocnikiem innego członka, aby przez skumulowanie głosów nie ułatwić obchodzenia zasady, że każdy członek ma jeden głos. Kolejne ograniczenie dotyczyłoby członków zarządu spółdzielni, którzy nie mogliby zostać pełnomocnikami.
Spółdzielnia będzie prowadzić działalność na podstawie przepisów przygotowywanej obecnie ustawy, innych ustaw oraz zarejestrowanego statutu, który ureguluje stosunki majątkowe między nią i członkami, sposób zarządzania nią, najważniejsze sprawy finansowe, np. oznaczania najwyższej sumy zobowiązań, jaką spółdzielnia może zaciągnąć, wysokości udziałów członkowskich i wpisowego, a także zasad dziedziczenia udziałów oraz przyjmowania spadkobierców w poczet członków. Statut będzie zawierał zasady, terminy i sposób zawiadamiania o walnym zgromadzeniu i zebraniu przedstawicieli, łącznie z udostępnianiem wcześniej dokumentów oraz sposób wyłaniania członków spółdzielni uczestniczących w zebraniu przedstawicieli i określi skład zarządu i rady nadzorczej oraz czas trwania kadencji.


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna