Jak informuje ministerstwo, powstanie zespołu to efekt wcześniejszego spotkania, poświęconego tak zwanym polisolokatom, zorganizowanego z inicjatywy stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”.
- Ciszę się, że możemy kontynuować naszą współpracę. Zidentyfikowaliśmy problem, teraz musimy przygotować konkretne zmiany legislacyjne i podjąć konieczne działania – powiedział otwierając spotkanie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Jak poinformowano podczas posiedzenia, według szacunkowych danych „polisolokaty” wykupiło kilka milionów Polaków. Miały one służyć pomnażaniu oszczędności. Jednak na tego rodzaju instrumencie finansowym często zarabiali jedynie pośrednicy i towarzystwa ubezpieczeniowe. W ekstremalnych przypadkach jednostki uczestnictwa funduszy z niewyjaśnionych przyczyn traciły aż połowę wartości w pierwszym roku oszczędzania. A w perspektywie kilku lat straty te przekraczały nawet 80 proc. wniesionego wkładu. - Jeśli jest tyle skarg, tyle podejrzeń o nadużycia, musimy pokazać, że to eldorado się skończyło – podkreślił Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Czytaj: Właściciele polisolokat przegrywają w sądach>>
Podczas spotkania przedstawiono propozycje dokonania zmian w kilku ustawach, między innymi o działalności ubezpieczeniowej i dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Nowe przepisy mają zmierzać do ułatwienia klientom firm ubezpieczeniowych składanie reklamacji, usprawnić funkcjonowanie pozwów zbiorowych, przeciwdziałać blokowaniu postępowań przez ubezpieczycieli, objąć prawami konsumenckimi drobnych przedsiębiorców, a także określić precyzyjnie, co jest, a co nie jest dozwolonym produktem ubezpieczeniowym.
Wśród przedstawionych propozycji wymieniono też takie, jak wprowadzenie ustawowego limitu opłat pobieranych w przypadku wypowiedzenia przez konsumenta umowy ubezpieczenia, ograniczenie wysokości prowizji dla pośredników w sprzedaży „polisolokat”, wprowadzenie listy produktów ubezpieczeniowych, których nie wolno oferować konsumentom, czy zakaz pobierania przez ubezpieczycieli opłat z góry.
Zespół roboczy zajmie się teraz analizą przedstawionych propozycji.
W posiedzeniu wzięli też udział reprezentanci Ministerstwa Finansów, Biura Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”, a także prawnicy z kancelarii pomagających poszkodowanym.