Taką zmianę zapowiedzieli w środę 6 lipca premier Baeta Szydło i minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
W towarzystwie ministra finansów Pawła Szałamachy zapowiedzieli też zaostrzenie kar za przestępstwa podatkowe, do nawet 15-25 lat więzienia i walkę z procederem fałszowania faktur VAT. - Państwo nie może być słabe wobec silnych, a silne wobec słabych, tak jak to obserwowaliśmy w czasach, kiedy rządził Donald Tusk. Dziś to zmieniamy – mówił minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Czytaj: Szydło: będziemy chronić tych, którzy uczciwie płacą podatki>>
Prokurator generalny przygotował wytyczne w tej sprawie, które symbolicznie podpisał podczas konferencji i wręczył premier Beacie Szydło.
W wytycznych wskazał, że czynności podejmowane przez prokuratorów już od wstępnego etapu postępowania powinny być skierowane na ustalenie sprawców odgrywających w przestępczym procederze rolę wiodącą. Ma to prowadzić do szybkiego zebrania dowodów uzasadniających sporządzenie i ogłoszenie postanowień o przedstawieniu zarzutów tym osobom.
Po wykonaniu tych czynności prokuratorzy każdorazowo powinni rozważyć potrzebę zastosowania środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, jak również podjąć decyzję o dokonaniu zabezpieczenia majątkowego na mieniu sprawcy, po dokonaniu ustaleń dotyczących stanu majątkowego podejrzanych i należącego do nich majątku.
Prokuratorzy prowadzący postępowania o takie przestępstwa będą współdziałać ze specjalizującymi się w tej problematyce funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji, wydziałów do spraw przestępczości gospodarczej Komend Wojewódzkich Policji, delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Zbigniew Ziobro podkreśla też w swoich wytycznych, iż żądane przez prokuratora kary pozbawienia wolności w sprawach dotyczących wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT lub dokonania innego istotnego uszczuplenia w tym podatku, powinny być odpowiednio surowe, odzwierciedlając wysoki stopień społecznej szkodliwości takich czynów, istotnie zagrażających bezpieczeństwu ekonomicznemu państwa. Celowe jest również dodatkowe stosowanie wobec sprawców takich czynów surowych grzywien, również po to, by pozbawiać ich korzyści osiągniętej wskutek przestępstwa.