W sprawie rejestrowej o wpis zmian, wnioskodawca domagał się ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców zmian w składzie osobowym jego wspólników.
Wniosek został oddalony przez Sąd Rejonowy 7 października 2011 roku.
Uzasadniając dokonaną odmowę wpisu do rejestru przedsiębiorców wspólników posiadających 10 proc. i więcej kapitału zakładowego Sąd Rejonowy wskazał, że przyczyną oddalenia wniosku w tym zakresie było nie złożenie przez wnioskodawcę – mimo wezwania – umów sprzedaży udziałów, uzasadniających zmiany w dotychczasowym składzie wspólników. Postanowienie Sądu Rejonowego zostało zaskarżone apelacją przez wnioskodawcę, który zarzucił Sądowi Rejonowemu obrazę przepisu art. 188 § 3 k.s.h. i art. 23 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i w oparciu o takie zarzuty domagał się zmiany zaskarżonego postanowienia przez uwzględnienie jego wniosku o wpis zmiany składu wspólników.
Sąd Apelacyjny w Krakowie powziął poważne wątpliwości czy wpisu do rejestru przedsiębiorców dokonuje się na podstawie nowej listy wspólników (art. 188 § 3 k.s.h.) czy też należy przedstawić sądowi umowę zbycia udziałów (art. 180 k.s.h)?
Sąd Najwyższy 6 czerwca br. podjął uchwałę, w której stwierdził, że sąd rejestrowy przy zmianie wpisu do rejestru przedsiębiorców wspólników posiadających co najmniej 10 % kapitału zakładowego sąd może żądać przedstawienia umowy, na podstawie której nastąpiło przeniesienie udziałów.
Jak wyjaśniał sędzia sprawozdawca prof. Wojciech Katner z uchwały wynika, że sąd rejestrowy może, ale nie musi zażądać przedstawienia umowy, jeśli poweźmie wątpliwości, co do prawdziwości zgłoszonych danych, zgodnie z art. 23 ust.2 ustawy o KRS. Sąd może też dokonać wpisów na podstawie innych dowodów.
Sygnatura akt III CZP 22/12
SN: sąd może żądać umowy, aby sprawdzić dane rejestrowe
Przy zmianie wpisu do rejestru przedsiębiorców wspólników posiadających co najmniej 10 proc. kapitału zakładowego sąd może żądać przedstawienia umowy, na podstawie której nastąpiło przeniesienie udziałów taka uchwałę podjął 6 czerwca br. Sąd Najwyższy