Dochód uzyskiwany przez współwłaściciela przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. dzięki jego osobistej pracy, nie jest równoznaczny z pożytkami i innymi przychodami z tego przedsiębiorstwa, podlegającymi rozliczeniu w postępowaniu działowym.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z 16 grudnia 2011 r., V CSK 28/11, LEX nr 1111044.
Sąd Najwyższy przypomniał, że odnosząc się do zagadnienia rozliczenia pożytków z przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c., należy sięgnąć do zobiektywizowanej kategorii dochodu przedsiębiorstwa, jakie ono przynosi w warunkach rynkowych.
Sąd Najwyższy przywołał jednocześnie postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 2011 r., III CSK 191/10, w którym wyrażono pogląd, zgodnie z którym wyrażona w art. 207 k.c., mającym charakter przepisu dyspozytywnego - czyli znajdującym zastosowanie tylko wtedy, gdy co innego nie wynika z umowy współwłaścicieli - zasada partycypacji przez współwłaścicieli w stosunku do wielkości przysługujących im udziałów dotyczy, po pierwsze, pożytków rzeczy wspólnej, oraz po drugie, innych przychodów z rzeczy wspólnej. Przez pożytki podlegające normie art. 207 k.c. należy rozumieć pożytki naturalne oraz cywilne, o których mowa w art. 53 k.c.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line