Mieszkanka okolic Włoch i Okęcia w Warszawie Joanna K. złożyła pozew 2 sierpnia 2013 r. przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu Porty Lotnicze. Domagała się zapłacenia 10 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami z powodu hałasu, który powodują samoloty przelatujące nad jej domem. Był to tzw. ustanowiony obszar ograniczonego użytkowania. Dom Joanny K. jest położony w strefie M obszaru ograniczonego użytkowania wprowadzonego rozporządzeniem Nr 50 Wojewody Mazowieckiego.
W odpowiedzi na pozew Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze" wniosło o oddalenie powództwa w całości. W uzasadnieniu pozwane przedsiębiorstwo podniosło, m.in. zarzut upływu terminu zawitego do zgłaszania roszczeń.
Sąd Rejonowy oddalił powództwo w całości. Sąd uznał, że rozporządzenie nr 50 weszło w życie w 24 sierpnia 2007 r. Nieruchomość obecnie znajduje się w strefie Zł ograniczonego obszaru użytkowania wprowadzonego uchwałą nr 76/11 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 20 czerwca 2011 r. w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Uchwała weszła w życie z dniem 3 sierpnia 2011 r. , dopiero w sierpniu 2013 r.
Powódka opierała swoje roszczenie m.in. na art. 129 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Sąd Rejonowy wskazał, że zgodnie z art. 129 p.o.ś., jeżeli w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości korzystanie z niej lub z jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel nieruchomości może żądać wykupienia nieruchomości lub jej części.
W związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości jej właściciel może żądać odszkodowania za poniesioną szkodę, przy czym szkoda obejmuje również zmniejszenie wartości nieruchomości, a z roszczeniami należy wystąpić w okresie dówch lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia lub aktu prawa miejscowego powodującego ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości.
Powódka stalą na stanowisku, że aktem ograniczającym jej sposób korzystania z nieruchomości jest uchwala nr 76/1 I Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która weszła w życie 3 sierpnia 2011 r.
Sąd II instancji rozpatrując apelację powódki powziął wątpliwość, czy rozporządzenie nr 50 nadal obowiązuje.
W odpowiedzi na pytanie prawne sądu Sąd Najwyższy podjął uchwałę, według której rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego Nr 50 z 7 sierpnia 2007 r., w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie utraciło moc z dniem 15 listopada 2008 r.
Jakie skutki dla powodów ma ta uchwała - zdaniem mec. Tomasza Neumana nie jest jeszcze jasne, ale stanowisko Portów Lotniczych było takie, ze rozporządzenie obowiązywało do czasu uchwalenia uchwały sejmiku.
Sygnatura akt III CZP 34/15, uchwała trzech sędziów SN z 25 czerwca 2015 r.
SN: lotnisko im.Chopina nie zapłaci za hałas?
O odszkodowania za hałas z lotniska im. Chopina w Warszawie wystąpiło 8 tys. osób. Uprawnionych jest 100 tys. mieszkańców. Sąd Najwyższy rozstrzygnął w uchwale, że termin na wnoszenie roszczeń dla większości już upłynął.