Od 3 kwietnia br. obowiązuje nowa ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadzająca dwie nowe Izby: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarną. W pierwszej z nich rozpatrywane mają być m.in. skargi nadzwyczajne, protesty wyborcze i skargi na przewlekłość postępowań. Problem - jak już wcześniej mówili LEX.pl sędziowie SN - jest właśnie z tymi ostatnimi. W myśl ustawy mają one być rozpatrzone w ciągu najwyżej dwóch miesięcy, a organizacja nowej izby, wyznaczenie do niej sędziów może potrwać znacznie dłużej.

Dlatego, by zapobiegać "wtórnej przewlekłości" rozważano oddelegowywanie do tych konretnych spraw sędziów z innych izb SN. Wyznaczono też dotychczasową przewodniczącą Wydziału III Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sędzię Jolantę Strusińską-Żukowską do zajmowania się właśnie tymi skargami.

Czytaj: Pierwszy sędzia wyznaczony do rozpatrywania skarg na przewlekłość >>

Są wątpliwości - skargi na przewklekłość będą czekać
Jak poinformował LEX.pl rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski, z powodu wątpliwości natury procesowej pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf zdecydowała, że działania podjęte w ramach Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, także w zakresie skarg na przewlekłość postępowań, ograniczą się jedynie "do czynności biurowych i ewidencyjnych".

- W kwietniu dostosowane zostały wewnętrzne regulacje dotyczące organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych, określono repertoria prowadzone w nowych Izbach, a na ostatnim posiedzeniu Kolegium SN został utworzony Wydział w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Podjęte kroki umożliwią szybkie i sprawne rozpoznanie spraw, w szczególności skarg na przewlekłość postępowania, niezwłocznie po powołaniu przez prezydenta sędziów do orzekania w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - dodał Laskowski.

Zaznaczył rownocześnie, że pomimo krótkich terminów na rozpatrywanie skarg na przewlekłość, "nie zostały podjęte kroki zmierzające do powołania sędziów do tej Izby", a to umożliwiłoby rozpoczęcie rozpoznawanie oczekujących spraw.

Sprawy są rejestrowane, w kolejce m.in. skargi z poprzedniej Izby
Począwszy od 16 maja, gdy utworzono Wydział w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, skargi na przewlekłość postępowań są rejestrowane. Jak informował LEX.pl Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego, z Wydziału III Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych przekazano ok. 8 skarg na przewlekłości, kolejne znajdują się też wśród 22 pism, które począwszy od 4 kwietnia wpłynęły do nowej Izby.  W sumie dotąd zarejestrowano ich 13.


LEX Navigator Postępowanie Karne>>