Opinię taką szef prokuratury zaprezentował w czwartek podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka poświęconemu m.in. przygotowaniom prokuratury do nowego modelu procesu karnego. - By stawić czoła tym wyzwaniom, prokuratura podjęła działania przygotowujące prokuratorów i prokuraturę na nadchodzące zmiany. Koncentrują się one na dwóch obszarach, a mianowicie na przekazywaniu wiedzy o wprowadzonych zmianach, a więc działaniach edukacyjnych oraz na rozwiązaniach o charakterze organizacyjnym, mających na celu dostosowanie struktury i regulacji wewnętrznych do nowej rzeczywistości procesowej – poinformował Seremet.
Czytaj: Prof. Hofmański: kontradyktoryjny proces bardziej bezpieczny>>
Prokuratura liczy na policję
Prokurator generalny podkreślił jednak, że nawet najlepiej przygotowany zawodowo prokurator nie może zagwarantować prawidłowego toku postępowania przygotowawczego, jeśli nowym wyzwaniom nie podołają funkcjonariusze organów ścigania, a zwłaszcza policji.
Andrzej Seremet odnosząc się do działań organizacyjnych, wyraził ubolewanie, że równolegle z działaniami legislacyjnymi zmierzającymi do nowelizacji Kodeksu postepowania karnego nie wypracowano z udziałem Prokuratury Generalnej nowej ustawy regulującej ustrój i funkcjonowanie prokuratury, a także nie wprowadzono do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości "Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury" takich regulacji, które w istotny sposób odnosiłby się do nowych rozwiązań proceduralnych.
Dodał przy tym, że obecne kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości rzeczowo i życzliwie odnosi się do potrzeb prokuratury i wyraził przekonanie, że przy udziale prokuratorów uda się wypracować takie rozwiązania, które spowodują, że 01.07.2015 r. prokuratura wejdzie w nową rzeczywistość procesową bez jakichkolwiek perturbacji zakłócających jej prawidłowe działanie.
Potrzebna informatyzacja i dygitalizacja
Prokurator generalny osobne miejsce poświęcił stanowi informatyzacji prokuratury. Przypomniał, że w Prokuraturze Generalnej trwają prace nad rozwiązaniami, które nie są ściśle związane z nowelizacją prawa procesowego, ale których wdrożenie okaże się szczególnie przydatne pod rządami znowelizowanej ustawy procesowej.
Andrzej Seremet podkreślił, że 30 czerwca 2015 r. w Prokuraturze Generalnej, 11 prokuraturach apelacyjnych i 45 prokuraturach okręgowych zacznie działać system digitalizacji akt i od tego momentu wszystkie dokumenty procesowe sporządzone w sprawach prokuratur apelacyjnych i okręgowych będą przetwarzane na postać elektroniczną. Środki na ten cel udało się pozyskać w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 7. Oś e-Administracja. Dzięki temu programowi zakupiono odpowiedni sprzęt informatyczny, w tym 1730 komputerów.
Niestety, jak zaznaczył prokurator generalny rozszerzenie programu digitalizacji akt na prokuratury rejonowe zależy od pozyskania środków w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W tym celu Prokuratura Generalna bierze udział w konkursie. W przypadku korzystnego dla prokuratury rozstrzygnięcia system mógłby zacząć funkcjonować w prokuraturach rejonowych od początku przyszłego roku.
Będzie e-prokuratura
Prokurator generalny zapowiedział utworzenie scentralizowanego systemu informatycznego prokuratury e-Prokuratura, umożliwiającego łatwe uzyskiwanie wszystkich koniecznych informacji ze spraw, a także ułatwiającego uzyskiwanie takich informacji przez uprawnionych uczestników postępowań karnych. Wdrożenie tego systemu również zależy od pozyskania odpowiednich środków unijnych.
Prokurator generalny zaapelował do członków Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o zainteresowanie trudną sytuacją budżetową prokuratury, co ma szczególne znaczenie w kontekście nowych zadań jakie czekają prokuraturę po wejściu w życie przepisów zmieniających procedurę karną. Posłowie zadeklarowali, że sytuacji finansowej prokuratury poświęcą odrębne posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Wydawnictwo: Wolters Kluwer Seria: System Informacji Prawnej LEX Stan prawny: Zawsze aktualny. Okres dostępu: 12 miesięcy.