Senatorowie doprecyzowali m.in. procedurę wyboru ławników i sposób postępowania z dokumentami złożonymi marszałkowi Senatu przy zgłaszaniu kandydatów.
Zgodnie ze zmienioną 8 grudnia ubr. o SN ustawą obok funkcjonujących obecnie w tym sądzie izb: Cywilnej, Karnej oraz - zmodyfikowanej - Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, powstaną dwie nowe izby: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna. W obu, po raz pierwszy w SN, obok sędziów mają orzekać ławnicy. Zlikwidowana będzie Izba Wojskowa, której sprawy przejmie Izba Karna.
W zmienionym regulaminie przewidziano, że niezwłocznie po podaniu do wiadomości Marszałka Senatu ustalonej liczby ławników Sądu Najwyższego, albo po złożeniu wniosku o wybór uzupełniający, na senackiej stronie internetowej udostępnia się informację o przystąpieniu do wyboru ławników SN. Informacja ma zawierać: liczbę wybranych ławników i określenie ich kadencji ze wskazaniem czy wybór dotyczy pełnej kadencji czy ma charakter uzupełniający, wskazanie terminu i miejsca zgłoszenia kandydatów oraz skutków przekroczenia terminu, wymogi, jakie powinien spełniać kandydat, podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów, omówienie procedury wyboru.
W przypadku wyboru uzupełniającego termin zgłoszenia kandydatów wynosi 30 dni od dnia udostępnienia informacji o przystąpieniu do wyborów ławników.(ks/pap)
Senat już wie, jak wybierze ławników SN
Ławników do Sądu Najwyższego będzie wybierać na czteroletnią kadencję Senat w głosowaniu tajnym. Kandydatów będą zgłaszać stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) oraz grupa 100 obywateli. Senat w czwartek wprowadził zmiany w swoim regulaminie dot. wyboru ławników do SN.