Europejskie poświadczenie spadkowe to dokument, który ułatwi polskim obywatelom wykazywanie ich praw do spadku w innych państwach członkowskich UE. Wydawane na podobnych zasadach i według jednolitego wzoru europejskie poświadczenie spadkowe będzie skuteczne i wykonalne we wszystkich państwach członkowskich za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii. Uzyskać je można w sądzie lub u notariusza.
Nowelizacja, którą zajmie się Sejm w tym tygodniu, ma na celu doprecyzowanie, skorygowanie lub dostosowanie do innych obowiązujących regulacji niektórych przepisów dotyczących aktów poświadczenia dziedziczenia, Rejestru Spadkowego, a także trybu składania przez notariuszy wniosków o wpis w księdze wieczystej oraz opłat za wpisy dokonywane w Rejestrze Spadkowym.
Doda m.in. przepis nakładający na sądy obowiązek niezwłocznego wpisywania do Rejestru Spadkowego postanowień o wydaniu, zmianie, uchyleniu lub zawieszeniu skutków EPS oraz postanowień o zmianie lub uchyleniu takich postanowień (projektowany art. 11427 kpc).
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo o notariacie. Komentarz. Tom I. Ustrój notariatu
|