Czytaj: Minister wymienił 20 prezesów sądów jednego dnia>>
Podjęta w tej sprawie uchwała stwierdza, że działania takie "godzą w zasadę jawności życia publicznego i transparentności podejmowanych decyzji personalnych, których motywy powinny być znane, nie tylko środowisku sędziowskiemu, ale również opinii publicznej".
Jej autorzy piszą też, że prowadzi to do "destabilizacji całego wymiaru sprawiedliwości" zmierzając w stronę "podporządkowania go czynnikowi politycznemu". Według sędziów forma przekazania decyzji narusza dobre obyczaje i jest wyrazem "rażącego lekceważenia całego sądownictwa".
Uczestnicy środowego zebrania w lubelskim sądzie stwierdzili rónież, że pozytywnie oceniają pracę odwołanego kierownictwa Sądu Okręgowego w Lublinie. - Zebranie sędziów składa stanowczy protest przeciwko kampanii oszczerstw kierowanej w stosunku do sądów i sędziów, która nasiliła się w ostatnim okresie - napisano w uchwale.
Za przyjęciem uchwały było 64 sędziów, dwóch wstrzymało się od głosu, przeciwko nie zagłosował nikt.
Jej autorzy zobowiązali prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie do przesłania odpisu uchwały do prezydenta RP, Krajowej Rady Sądownictww, ministra sprawiedliwości oraz prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych.
Uchwwała nie została dotychczas opublikowana na stronie internetowej lubelskiego Sądu Okręgowego.
Czytaj: Wiceszef MS: wymiana prezesów sądów będzie kontynuowana>>