Jak podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości, działania zmierzające do objęcia szczególną ochroną dzieci, które jako ofiary lub świadkowie przestępstw są wyjątkowo narażone na skutki wtórnej wiktymizacji, to jeden z priorytetów resortu. Już w 2007 roku resort przystąpił do Koalicji na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci i zaangażował się w procedurę certyfikacji przyjaznych pokoi przesłuchań małoletnich świadków.
Zapewnieniu bezpieczeństwa wrażliwym grupom pokrzywdzonych, w tym dzieciom i pokrzywdzonym przemocą seksualną ma służyć także przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o ochronie pokrzywdzonego i świadka w postępowaniu karnym.
Ponadto – czytamy w komunikacie MS - w związku z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania karnego i rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu przygotowania jednorazowego przesłuchania oraz warunków, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia przeznaczone do przeprowadzania takich przesłuchań, od 27 stycznia 2014 roku jednorazowym przesłuchaniem w przyjaznych pokojach chronieni są małoletni świadkowie do 18 roku życia, a także wszystkie ofiary przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Sędziowie uczyli się przyjaznego przesłuchiwania
Przyjazne przesłuchiwanie wrażliwych grup świadków, w tym dzieci - to temat spotkania sędziów z całego kraju z przedstawicielami resortu i Fundacji Dzieci Niczyje, które odbyło się 9 października br. w Ministerstwie Sprawiedliwości.