W deklaracji programowej, która określa cele Forum, uczestnicy spotkania, w którym uczestniczyli delegaci sądów z całego kraju, napisali m.in., że zaangażowani w nie sędziowie kierują się „obowiązkiem zapewnienia każdemu prawa do sądu oraz troską o niezależność sądów i niezawisłość sędziów, które są fundamentem demokratycznego państwa prawnego".

W wydanym po spotkaniu komunikacie rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek napisał: Kierując się obowiązkiem zapewnienia każdemu prawa do sądu oraz troską o niezależność sądów i niezawisłość sędziów, które są fundamentem demokratycznego państwa prawnego, a także realizując uchwałę numer 1 Zebrania Przedstawicieli Zebrań Sędziów Sądów Apelacyjnych z dnia 20 marca 2017 roku i uchwałę numer 1 Zebrania Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów z dnia 20 marca 2017 roku, w dniu dzisiejszym w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa odbyło się pierwsze spotkanie Forum Współpracy Sędziów (FWS).
 
Z komunikatu rzecznika wynika, że w skład Forum wchodzi kilkuset sędziów wybranych w sądach w całej Polsce. Forum będzie stałą konferencją umożliwiającą debatę nad zmianami wymiaru sprawiedliwości. 
Podstawą funkcjonowania Forum Współpracy Sędziów jest przyjęta deklaracja uczestników forum. Wybrano 15-osobową grupę kierowniczą oraz 11-osobowy zespół interwencyjny, którego zadaniem jest przyjmowanie informacji i monitorowanie przypadków zagrożeń niezawisłości sędziów i niezależności sądów.
 
Jak podkreślano podczas spotkania, wybrano formułę „forum” ponieważ jest to jedyna dopuszczalna prawem forma organizacji, bo sędziowie nie mogą należeć do stowarzyszeń i partii politycznych.