- W związku z przedstawieniem przez Grupę Roboczą Forum Dialogu Społecznego Ministerstwu Spraw Wewnętrznych projektu ustawy wprowadzającej zmiany do ustaw pragmatycznych służb mundurowych, która przewiduje przywrócenie pełnopłatnych zwolnień lekarskich, zwracamy się do Ministra Sprawiedliwości o spowodowanie, aby również w odniesieniu do sędziów i prokuratorów powrócono do przepisów obowiązujących w tej materii przed 1 czerwca 2013 r. - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia.
Ponieważ wcześniej stanowisko w tym zakresie ogłosił Związek Zawodowy Prokuratorówprokuratorów, sędziowskie stowarzyszenie popiera jego postulat.
LEX Ochrona Zdrowia Artykuł pochodzi z programu LEX Ochrona Zdrowia Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |
Sędziowie w swoim wystąpieniu wskazują przede wszystkim, że skoro decyzja o zmianach w 2013 r. objęła zarówno służby mundurowe, jak i wymiar sprawiedliwości, tak również decyzja o powrocie do poprzednich rozwiązań musi być jednakowa dla wszystkich ww. grup. - Przypominamy zarazem, iż od początku uważaliśmy zmniejszenie wynagrodzenia sędziów w czasie choroby za rozwiązanie wadliwe. Sędziowie nigdy nie nadużywali zwolnień lekarskich i wejście w życie nowych regulacji nie spowodowało zauważalnych zmian w liczbie zwolnień. Czas pracy sędziego jest określony wymiarem jego zadań (art. 83 prawa o ustroju sądów powszechnych). Zakres obowiązków sędziego nieobecnego z powodu choroby nie ulega żadnemu zmniejszeniu. Po ustaniu przyczyny nieobecności sędzia musi wykonać wszystkie swoje „zaległe” obowiązki oraz bieżące. Tak nie dzieje się w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, gdy w czasie nieobecności w pracy ich obowiązki są wykonywane przez innych pracowników. W efekcie sędzia, by wypełnić obowiązki, które skumulowały się w czasie zwolnienia chorobowego, poświęca czas wolny, często weekendy, gdy inne osoby świadczące pracę mogą go przeznaczyć na wypoczynek będący prawem konstytucyjnym. Przywrócenie pełnopłatnych zwolnień lekarskich będzie stanowiło zatem rodzaj rekompensaty za brak prawa do wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".