Celem kilkudniowej wizyty sędziów w Krakowie była narada sędziowska we własnym gronie (tzw. judicial retreat) oraz zwiedzenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, jako miejsca dokonania najcięższych zbrodni w świetle międzynarodowego prawa karnego.
Wizyta odbyała się na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. - Pierwsza w historii wizyta w Polsce trybunału w pełnym składzie jest wyrazem uznania dla pozycji Polski jako państwa promującego międzynarodową sprawiedliwość karną. Jednocześnie, w kontekście wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, wizyta sędziów posłużyć ma budowie lepszej współpracy haskiego Trybunału z Radą Bezpieczeństwa - napisdano w komunikacie MSZ na ten temat.
W czwartek 22 czerwca z delegacją spotkała się w Krakowie podsekretarz stanu w MSZ Renata Szczęch. – Polska wierzy, że sprawiedliwe osądzanie winnych zbrodni jest jednym z warunków pokojowej koegzystencji państw, a temu właśnie celowi służy MTK – powiedziała. Prezes MTK Silvia de Gurmendi wyraziła z kolei wdzięczność wobec Polski za konsekwentnie udzielane Trybunałowi wsparcie i współpracę przy realizacji jego misji.
W spotkaniu wzięli również udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak, akademicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciele władz miasta Krakowa.