– Dyskutowalimy o nowym problemie, związanym z kryzysem światowym, ponieważ w wielu państwach dąży się do obniżenia wynagrodzeń sędziowskich w związku z kryzysem. Poruszyliśmy też sprawę, o której dyskutujemy od lat - kwestię niezawisłości sędziowskiej, ponieważ obserwujemy sytuacje, że w niektórych krajach rządy starają się wpływać na orzeczenia sądów – powiedział prezes EAJ Bjorn Solbakken. Jak dodał, „wydawałoby się, że ten problem nie powinien istnieć od lat, ale nadal pozostaje on bardzo ważny”.
Konieczność merytorycznej debaty na temat polskiego sądownictwa podkreślał również wiceminister sprawiedliwości sędzia Jacek Czaja. – Teza, że rząd poszedł na wojnę to teza absolutnie nieuprawniona i opierająca się na emocjonalnej reakcji. Rząd rozpoczął bardzo szerokie konsultacje zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych. Możemy się spierać o poszczególne rozwiązania, ale apeluję szczególnie do Krajowej Rady Sądownictwa o rozpoczęcie debaty merytorycznej – powiedział wiceminister. Nie uniknięto również tematu protestów sędziów, nie tylko w sprawie pensji, ale zwłaszcza statusu sędziego. Sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, pytana, co dalej z tą akcją, odpowiedziała, że wkrótce zbierają się władze stowarzyszenia, które zadecydują o formie dalszych protestów, gdyż obecna formuła dni bez wokand wyczerpała się.
Europejskie Stowarzyszenie Sedziów (European Association of Judges - EAJ) jest jedna z kilku regionalnych grup Miedzynarodowego Stowarzyszenia Sedziów (|International Association of Judges - IAJ). Miedzynarodowe Stowarzyszenie Sedziów (IAJ) jest prestiżową, apolityczną, miedzynarodową organizacją sędziów, nie mającą charakteru zwiazku zawodowego, powstała w 1953 r. w Salzburgu. Zrzesza ona narodowe stowarzyszenia sedziów w krajach całego swiata.
Głównym celem stowarzyszenia jest ochrona niezawisłosci sadownictwa, jako niezbednego i fundamentalnego warunku zapewnienia przestrzegania praw człowieka, a także poszerzanie i doskonalenie wiedzy sedziów przez wzajemne kontakty, wymiane doswiadczen, poznawanie systemów prawnych, wspólne badanie problemów prawnych, organizowanie spotkan i konferencji. IAJ posiada status obserwatora w ramach ONZ i Rady Europy. Obecnie Miedzynarodowe Stowarzyszenie Sedziów skupia 73 stowarzyszenia krajowe, jak i grupy regionalne z pieciu kontynentów. Europejskie Stowarzyszenie Sedziów (EAJ) jest jednym z 4 stowarzyszen regionalnych IAJ. Spotkanie w Krakowie jest pierwszym w historii EAJ spotkaniem zorganizowanym w Polsce i przypada w goracym okresie trwajacego od roku protestu sedziów, organizowanego przez Stowarzyszenie Sedziów Polskich Iustitia oraz dyskusji o kierunkach reformy sądownictwa.
W maju 2008 r. podczas spotkania w finskim Turku EAJ przyjeło rezolucje wyrażajacą zaniepokojenie sposobem ustalania i wysokoscia zarobków sedziów w Polsce. – Od czasu tamtej wizyty zmienił się stan prawny. Najważniejszą regulacją, którą udało się uzyskać, jest oderwanie wynagrodzeń sędziowskich od tzw. kwoty bazowej, która była czysto abstrakcyjną wartością, wyznaczaną przez władze wykonawczą. W tej chwili nasze wynagrodzenia zależą od średniej krajowej i to jest to absolutnie dobre rozwiązanie, bo władzę sądowniczą odrywa od uzależnień związanych z działaniami władzy wykonawczej – powiedziała prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” sędzia Irena Kamińska. Sędzia Kamińska podkreśliła, że obecnie sytuacja nie wymaga, by sędziowie polscy wymagali pomocy EAJ. – Sędziowie nie znajdują się w stanie wojny w rządem; są tylko różnice, które należy uzgadniać – podkreśliła Kamińska w rozmowie z PAP.
(Źródło: KW/Iustitia/EAJ)
Sędziowie debatują o przyszłości
O sytuacji sędziów w dobie światowego kryzysu gospodarczego i niezawisłości sędziowskiej dyskutowali w Krakowie członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (European Association of Judges - EAJ). W dwudniowym spotkaniu EAJ, po raz pierwszy zorganizowanym w Polsce, wzięło udział ponad 60 sędziów z ponad 40 krajów Europy. Sędziowie nie wykluczają dalszych protetów w sprawie pensji i statusu sędziego, a wiceminister sprawiedliwości Jacek Czaja deklaruje, że teza jakoby "rząd poszedł na wojnę z sędziami" to teza absolutnie nieuprawniona i opierająca się na emocjonalnej reakcji.