Uczestnicy zebranie, reprezentujący sędziów Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz sędziów okręgowych i rejonowych okręgów kaliskiego, łódzkiego, piotrkowskiego, płockiego i sieradzkiego, swojej uchwale przyłączają się też do apeli wzywających Komisję Europejską do skierowania ustawy o Sądzie Najwyższym do TrybunałuSprawiedliwości Unii Europejskiej wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonywania ustawy.
Uchwała uznaje poprawki wprowadzone do ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawy o Trybunale Konstytucyjnym ustawami z dnia 12 kwietnia 2018 r. i 10 maja 2018 r. za iluzoryczne ustępstwa na rzecz praworządności, które w żaden sposób nie przyczyniają się do zwiększenia niezależności sądów i przywrócenia stanu równowagi między władzami ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Czytaj:
Sędziowie Apelacji Katowickiej krytycznie o zmianach w sądach>>Wrocławscy sędziowie też krytykują zmiany w sądownictwie>>
Krakowscy sędziowie za skierowaniem ustawy o SN do TSUE i za dymisją swojej prezes>>
Ostry sprzeciw wobec nacisków i szkalowania sędziów>>
Uczestnicy Zgromadzenia sprzeciwiają się również działaniom Krajowej Rady Sądownictwa, "powołanej niezgodnie z art. 187 Konstytucji RP", która "zamiast stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, podejmuje działania skierowane na represjonowanie sędziów i stowarzyszeń sędziowskich, czemu ma służyć przygotowywany projekt uchwały "w sprawie pozasądowej, politycznej działalności sędziów".
Autorzy uchwały wyrażają również sprzeciw wobec powoływania sędziów do sądów dyscyplinarnych przy sądach apelacyjnych bez ich zgody, co narusza art. 180 ust 2 Konstytucji RP , a także wobec braku transparentności działań Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie opiniowania kandydatów do tych sądów;
W kolejnym punkcie swojej uchwały sędziowie Apelacji Łódzkiej wyrazili solidarność z sędziami krakowskimi, którzy domagają się natychmiastowego ustąpienia ze sprawowanej funkcji Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie - Dagmary Pawełczyk-Woickiej z przyczyn wskazanych w uchwale Zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie z 24 maja 2018 r.
Sędziowie protestują też przeciwko wypowiedziom polityków. - Oczekujemy od wszystkich organów państwa i ich przedstawicieli poszanowania dla władzy sądowniczej i sprawujących ją sędziów, czemu nie służą niedopuszczalne insynuacje zawarte w wypowiedzi szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego, na antenie TVP Info w dniu 10 czerwca 2018 r., że „w lipcu, kiedy ustawa o Sądzie Najwyższym wejdzie w życie, skończy się w Polsce bezkarność”, a także wypowiedź Premiera Mateusza Morawieckiego z dnia 13 czerwca 2018 r. w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, jakoby wśród sędziów bliżej nieokreślonych sądów krakowskich „działała zorganizowana grupa przestępcza” - czytamy w uchwale.
Jej autorzy wzywają na koniec wszystkich sędziów w Polsce do nieulegania naciskom i próbom zastraszenia, a samorząd sędziowski do jednoznacznej, zdecydowanej postawy sprzeciwiającej się wszelkim działaniom mającym na celu podporządkowanie sądów władzy politycznej.