Prace nad nim prowadzi obecnie Podkomisja Nadzwyczajna przy Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, której kolejne posiedzenie odbyło się  29 sierpnia br.
Uczestniczący w posiedzeniu wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń przypomniał, że odbyło się już w Sejmie pierwsze  czytanie tego projektu, który odpowiada na postulaty samorządów adwokackiego i radcowskiego. Dodał też, że  projekt ten nie budził kontrowersji.  W ocenie ministerstwa należy doprecyzować przepisy i poprawić dotychczasowe niedociągnięcia legislacyjne.
Projekt przewiduje zmianę ustrojową polegająca na wyróżnieniu stanowiska rzecznika dyscyplinarnego, który powinien mieć większą niezależność. Zakłada on też niezależne wybory rzecznika dyscyplinarnego i wzmocnienie jego pozycji. Przewidziane są też zmiany w kadencyjności (wydłużenie kadencji samorządowych z 3 do 4 lat).
Uczestniczay w posiedzeniu przedstawiciele samorządów potwierdzili poparcie dla tego projektu. Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych wskazał, że projekt senacki był opiniowany pozytywnie uchwałą KRRP. I dodał, że wychodzi on na przeciw oczekiwaniom środowiska radcowskiego. - Założenia projektu zmierzają do przyśpieszenia postępowań dyscyplinarnych i wzmocnienia roli pionu dyscyplinarnego - stwierdził.
W imieniu Naczelnej Rady Adwokackiej głos zabrał adw. Bartosz Grohman, który przychylił się do głosu przedmówcy, wskazując, że kierunek proponowanych zmian w ustawie Prawo o adwokaturze  jest zgodny z oczekiwaniami środowiska adwokackiego. Wskazał, iż zmiany są zgodne z art. 17 Konstytucji RP i że Adwokatura postulowała wzmocnienie pionu dyscyplinarnego. Mec. Grohman zwrócił uwagę na przewidziany w projekcie senackim krótki okres do zwołania Krajowego Zjazdu Adwokatury – zaledwie 1 miesiąc od ostatniego terminu Zgromadzenia Izby. Zaproponował wydłużenie tego okresu do 6 miesięcy, ale po dyskusji jaka się wywołała ostatecznie przyjęto termin 3 miesięcy, co jest satysfakcjonującym rozwiązaniem.
W trakcie posiedzenia podkomisji często zabierał głos przedstawiciel Biura Legislacyjnego Sejmu, który zaproponował m.in. aby w ustawie uregulować kwestię wyboru zastępców rzecznika dyscyplinarnego. Jednak  adw. Grohman wskazał, iż jest to niepotrzebne, albowiem już na gruncie obowiązujących przepisów zastępcy są wybierani w oparciu o regulamin wewnętrznych przepisów Adwokatury i nie stanowi to utrudnień.