Krajowy Zjazd Radców Prawnych z uznaniem przyjął i zadeklarował, że będzie wspierał inicjatywę Krajowej Rady Radców Prawnych w postaci przedłożenia projektu zmian w kodeksie postępowania karnego i kodeksie karnym skarbowym i innych ustawach, dopuszczającego radców prawnych do występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i postępowaniu o przestępstwa skarbowe. Krajowy Zjazd Radców Prawnych zobligował przy tym KRRP do kontynuowania tych działań celem doprowadzenia do rzeczywistego zrównania kompetencji radców prawnych i adwokatów. Podczas Zjazdu swoje poparcie w powyższym zakresie, zadeklarował Minister Sprawiedliwości, który zapowiedział stworzenie specjalnego zespołu do spraw zrównania tych kompetencji radców i adwokatów.

Ważaną częścią przyjętego przez Zjazd programu są działania związane z wizerunkiem zawodu radcy prawnego. W celu propagowania pozytywnego wizerunku radcy prawnego jako osoby zaufania publicznego oraz podnoszenia poziomu kultury prawnej społeczeństwa, KRRP będzie występować do właściwych władz z inicjatywami rozszerzenia programów nauczania szkół i uczelni wszystkich kierunków o przedmioty kształtujące wiedzę o funkcjonowaniu prawa i organów systemu ochrony prawnej.

W celu zwiększenia roli samorządu radców prawnych w życiu publicznym, Prezes KRRP Zjazd zobowiązał członków Prezydium do występowania w mediach i prezentować za ich pośrednictwem, stanowiska samorządu w sprawach aktualnych, istotnych dla zawodu. Poszczególne izby będą natomiast na bieżąco przekazywać do wiadomości publicznej informacje o ważnych wydarzeniach jak np. działania pro publico bono, wyróżnienia i nagrody dla ich członków. Izby będą także wspólpracowac z wydziałami prawa wyższych uczelni.

Konsekwentnie prezentując stanowisko, że aplikacje stanowi najlepszą drogę do zawodu radcy prawnego, a także mając na uwadze potrzebę stałej modyfikacji i unowocześniania sposobów jej prowadzenia, KRRP spowoduje m.in., że w programach aplikacji będą dominowały zagadnienia praktyczne.

Samorzad radcowski będzie promować specjalizacje prawnicze. Zjazd uznał za słuszne powołanie wyspecjalizowanej instytucji. Bazą ma być dotychczasowa infrastruktura organizacyjna KRRP, w tym Ośrodka Badań , Studiów i Legislacji oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego Radców Prawnych. Instytucja ta powinna pełnić m.in. rolę ośrodka dydaktyczno- naukowego, którego zadaniem będzie monitorowanie i wspieranie rozwoju specjalizacji, jako narzędzia gwarantującego najwyższą jakość świadczonych przez radców usług prawnych.  

KRRP i OIRP będą nadal prowadzić prace nad informatyzacją samorządu, popularyzacją narzędzi elektronicznych i internetu wśród radców prawnych.

Zadaniem dla KRRP jest ponadto opracowanie i wprowadzenie jednolitych zasad wyznaczania zastępcy radcy prawnego oraz minimalnych standardów w zakresie ewidencji prowadzonych spraw w kancelarii radcowskiej.  Celem samorządu powinno być także ujednolicenie zasad etyki dla radców prawnych i adwokatów.

Zdaniem IX Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, szczególnie ważne w działalności samorządu nowej kadencji jest ponadto usprawnienie funkcjonowania postępowanie dyscyplinarnego, w szczególności w zakresie przyśpieszenia tego postępowania. Konieczne jest też dążenie do zaktywizowania jak największej liczby radców prawnych do działalności samorządowej.

Źródło: e-kirp