- Jak wskazują badania Komisji Europejskiej, świadomość na temat istnienia Karty Praw Podstawowych w UE jest niewielka, jednak w stosunku do roku 2012 powoli wzrasta – mówił na otwarciu konferencji wiceminister Artur Nowak-Far. - Dlatego Ministerstwo Spraw Zagranicznych podejmuje działania mające na celu promowanie Karty w Polsce i podkreślanie jej znaczenia dla krajowego porządku prawnego. Dzisiejsza konferencja jest jednym z takich działań – dodał w  podsekretarz stanu w MSZ.

Czytaj: Karta praw podstawowych wyzwaniem dla sędziów>>>

Podczas konferencji dyskutowane były problemy związane ze stosowaniem Karty w Polsce. - Jednym z nich – jak stwierdził wiceminister Artur Nowak-Far - jest właściwa wykładnia art. 51 ust. 1 Karty określającego zakres jej zastosowania. Minister zaznaczył jednak, że sądy krajowe coraz odważniej sięgają do przepisów Karty Praw Podstawowych. - Karta Praw Podstawowych UE staje się coraz ważniejszym i autonomizującym się instrumentem ochrony – zauważył gość specjalny konferencji profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Zorganizowana z inicjatywy resortu spraw zagranicznych konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników. W spotkaniu wziął udział Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Gośćmi konferencji byli przedstawiciele zawodów prawniczych, administracji i środowisk akademickich.


Prawo Europejskie. Zbiór przepisów. Traktat o Unii Europejskiej. Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Karta praw podstawowych Unii Europejskiej. Regulamin postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości>>>