Dziś wchodzi w życie ustawa z 31 sierpnia 2012 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 5 października 2012 r., poz. 1101)
Do kodeksu postępowania karnego wprowadzono wszystkie przepisy o stawiennictwie przed sądem i zwrotach kosztów z tym związanych. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 marca 2011 r., który uznał za niekonstytucyjne przepisy o różnicowaniu zwrotu za dojazd na sprawę (mniejsze kwoty dostawali świadkowie w sprawach karnych, a większe w cywilnych).
Według nowych przepisów każdemu świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży – z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania czynności postępowania, jeżeli przybywa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Zwrot należy się w wysokości rzeczywiście poniesionych, racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym odpowiednim środkiem transportu. Górną granicę oddawanych pieniędzy stanowi jednak wysokość kosztów przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu krajowej podróży służbowej. Znowelizowana ustawa stanowi także, że świadkowi przysługuje również zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Stratę tę musi on jednak należycie wykazać.
Sąd zwróci koszty na nowych zasadach
Osoby wezwane do stawienia się przed sądem dostaną taki sam zwrot za dojazd w sprawach karnych i cywilnych. 5 listopada wchodzą w życie przepisy zmienionej procedury karnej, które reguluja te sprawy.