Jak już informowaliśmy, NRA podpisała z towarzystwem ubezpieczniowym Concordia porozumienie o współracy przy tworzeniu systemu ubezpieczeń prawnych. Teraz strony wynegocjowały stawki honorariów adwokackich, które ubezpieczyciel będzie refundował beneficjentom polis. - Towarzystwo musiało określić pewien pułap refundacji, aby móc planować wysokość składek.
Wynegocjowane stawki nie są może bardzo wysokie, ale z pewnością są już stawkami rynkowymi, atrakcyjnymi dla sporej grupy naszych koleżanek i kolegów - mówi adw. Monika Strus-Wołos, przewodnicząca Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono Naczelnej Rady Adwokackiej.
Z opublikowanego na stronie NRA poradnika wynika, ze sprawach cywilnych Concordia zrefunduje honorarium w wysokości dwukrotnej stawki minimalnej netto określonej w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, ale nie mniej niż 1.000,-zł netto. - Tym samym wyeliminowaliśmy niebezpieczeństwo, że adwokaci, którzy przystąpią do porozumienia, będą musieli obsługiwać sprawy np. z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych po żenujących stawkach z rozporządzenia MS - koemntuje adw. Strus-Wołos.
W sprawach karnych honoraria za postępowanie przygotowawcze to od 1.080,- do 1.800,-zł netto, w sprawach wykroczeniowych 1.080,-zł, w sprawach karnych od 2.160,- do 3.600,-zł netto. W postępowaniu wykonawczym od 1.080,-zł do 1.440,-zł netto.
Honorarium za poradę refundowane przez ubezpieczyciela wyniesie od 150,- do 300,-zł netto, a w szczególnych wypadkach do 800,-zł; za pismo upominawcze – 150,-zł.
- W szczególnych wypadkach będzie możliwość negocjowania indywidualnego honorarium, wyższego niż określone w porozumieniu - dodaje przewodnicząca Komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono.
Poradnik NRA>>>
Są stawki dla adwokatów z ubezpieczenia
Wiadomo już ile zarobić będą mogli adwokaci, którzy przyłączą się do systemu ubepieczeń prawnych. Przy sprawach cywilnych będzie to dwukrotność stawki minimalnej określonej w rozporządzeniu MS, w sprawach karnych od 1080 do 1800 zł za postępowanie przygotowawcze, a za poradę prawną od 150 do 300 zł. Informacje na ten temat opublikowane zostały przez Naczelną Radę Adwokacką w specjalnym poradniku dla adwokatów zainteresowanych uczestnictwem w tym projekcie.