Konieczność wydania nowego rozporządzenia regulującego kwestie związane z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń znaków towarowych jest związana ze zmianami legislacyjnymi wprowadzonymi przez ustawę z 11 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. poz. 1615). Akt ten wprowadził m.in. zasadę, że jeszcze przed dokonaniem przez Urząd Patentowy ogłoszenia w „Biuletynie Urzędu Patentowego” o zgłoszeniu znaku towarowego, ujawnieniu podlegają informacje o znaku towarowym, dacie pierwszeństwa, dacie i numerze zgłoszenia, wykazie towarów i usług, imieniu i nazwisku lub nazwie zgłaszającego, jego miejscu lub siedzibie oraz kodzie i kraju. Opublikowane właśnie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych (Dz. U. poz. 2053) ustala, że miejscem ujawniania powyższych informacji będzie baza danych Urzędu Patentowego, ogólnodostępna z poziomu strony internetowej Urzędu.

W nowej regulacji prawnej wzięto również pod uwagę wprowadzenie nowelizacją z 11 września 2015 r. systemu sprzeciwowego zastępującego dotychczasowy system badawczego rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych. Rozporządzenie ustala, że informacje związane z wniesionym sprzeciwem, takie jak numer związanego z tym znaku towarowego oraz imię i nazwisko lub nazwa wnoszącego sprzeciw zostaną podane zarówno w ogłoszeniu w „Biuletynie Urzędu Patentowego” o wniesieniu sprzeciwu, jak i w bazie danych dostępnej osobom trzecim na stronie internetowej Urzędu Patentowego.

Nowy akt wykonawczy zastąpi rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 8 lipca 2002 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych (Dz. U. poz. 998 ze zm.) i wejdzie w życie po 7-dniowym vacatio legis.